Ławrow wzywa do spotkania przedstawicieli Rosji, USA, ONZ i UE w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że pilnie potrzebne jest spotkanie czterech międzynarodowych mediatorów w celu rozwiązania zaostrzającego się konfliktu izraelsko-palestyńskiego – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa  Reuters  , minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że pilnie potrzebne jest spotkanie czterech międzynarodowych mediatorów w celu rozwiązania zaostrzającego się konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Ławrow przemawiał na wspólnej odprawie z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem po rozmowach w Moskwie.

„Myślę, że doszliśmy do wspólnego wniosku, że najpilniejszym zadaniem jest zwołanie spotkania kwartetu międzynarodowych mediatorów: Rosji, Stanów Zjednoczonych, ONZ i Unii Europejskiej” – powiedział Ławrow.

„Ufamy Sekretarzowi Generalnemu jako koordynatorowi kwartetu” – powiedział, dodając, że spotkanie powinno być poprowadzone przez czołowych dyplomatów czterech ciał.

Grupa powstała w Madrycie w 2002 roku. Guterres powiedział, że ONZ jest całkowicie zaangażowana w ożywienie pracy kwartetu i powtórzył apel o zaprzestanie przemocy.

  Jak informowaliśmy  , w środę na Twitterowym koncie MTK ukazało się oświadczenie prokurator trybunał Fatou Bensoudy. „Z wielkim zaniepokojeniem odnotowuję eskalację przemocy na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, a także w Strefie Gazy i wokół niej, a także możliwość popełnienia przestępstw podlegających Statutowi Rzymskiemu” – czytamy w komunikacie.

Bensouda zapowiedziała, że Biuro Prokuratora MTK będzie nadal monitorować rozwój sytuacji w tym obszarze i analizować każdą sprawę podlegającą jego jurysdykcji.

Przypomnijmy, że w marcu br. prokurator MTK ogłosiła oficjalne śledztwo w sprawie możliwych zbrodni wojennych popełnionych na terytoriach palestyńskich. Jako możliwych sprawców Bensouda wymieniła zarówno izraelską armię, jak i zbrojne ugrupowania palestyńskie, takie jak Hamas.  Premier Izraela Binjamin Netanjahu zapowiedział, że jego kraj nie uzna jurysdykcji MTK  .

Od kilku dni trwa eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jak  podaje Reuters  , według strony palestyńskiej od poniedziałku w wyniku nalotów Izraela w Strefie Gazy zginęło co najmniej 56 osób, w tym cywile.  Izraelskie służby medyczne podały, że w Izraelu od ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy zginęło 6 osób.

Izrael twierdzi, że zabił 16 członków zbrojnego skrzydła Hamasu, w tym dowódcę brygady w Gazie. „To dopiero początek” – powiedział premier Izraela Binjamin Netanjahu. Hamas potwierdził śmierć dowódcy i „innych przywódców i świętych wojowników”. Przywódca Hamasu Ismail Hanijja powiedział, że „konfrontacja z wrogiem jest otwarta”.

CZYTAJ TAKŻE:  Netanjahu: Izrael stanowczo odrzuca międzynarodową presję ws. wstrzymania budowy izraelskich osiedli we Wschodniej Jerozolimie  

Kresy.pl/Reuters

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*