Flota Czarnomorska zwiększa swoją aktywność w związku z ćwiczeniami NATO

Załogi okrętów bojowych Floty Czarnomorskiej zwiększyły swoją obecność na morzu o jedną czwartą w reakcji na aktywność okrętów NATO w regionie – powiedział dowódca armii Południowego Okręgu Wojskowego Aleksandr Dwornikow w wywiadzie dla gazety Southern Russia Military Herald w środę.

Jak przekazała agencja prasowa TASS, w wywiadzie dla gazety Southern Russia Military Herald, dowódca armii Południowego Okręgu Wojskowego Aleksandr Dwornikow poinformował, że załogi okrętów bojowych Floty Czarnomorskiej zwiększyły swoją obecność na morzu o jedną czwartą w reakcji na aktywność okrętów NATO w regionie.

„Marynarze i łodzie Floty Czarnomorskiej odbywały szkolenie w minionym okresie w warunkach intensywnego sprzeciwu wobec okrętów NATO operujących na Morzu Czarnym. W szczególności miało to na celu wyszkolenie samodzielnych okrętów do wykonywania podstawowych zadań bojowych. Czas spędzony przez załogi statków floty i statków na morzu wzrósł o 26% pod względem liczby dni pracy statków w okresie szkolenia zimowego w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku, a liczba ta dla okrętów podwodnych wzrosła o 5%” – podał generał.

Dodał, że wprowadzenie korwety rakietowej Graiworon do służby przez stałe siły alarmowe floty również przyczyniło się do wydłużenia czasu spędzanego przez załogi na morzu.

Mówiąc o ostatnich  ćwiczeniach na dużą skalę na Krymie  , dowódca Południowego Okręgu Wojskowego pochwalił tranzyt taktycznej grupy zadaniowej z Morza Kaspijskiego do Morza Czarnego i z powrotem jako „niezwykłe wydarzenie”.

W aktywnej fazie ćwiczeń na poligonie Opuk na Krymie i na Morzu Czarnym wzięło udział ponad 10 000 żołnierzy i 1200 systemów uzbrojenia, w tym 40 okrętów i łodzi oraz 20 okrętów pomocniczych i do 200 samolotów, w tym 40 wojskowych samolotów transportowych Rosyjskich Sił Kosmicznych.

  Warto przypomnieć, że od 3 maja na wschodzie Europy trwają ćwiczenia NATO Defender Europe 21  . Opierając się na sukcesie zeszłorocznych ćwiczeń, DEFENDER-Europe 21 obejmuje większą liczbę sojuszników NATO i krajów partnerskich prowadzących działania na większym obszarze niż planowano w 2020 roku, ponad 28 000 żołnierzy z 26 krajów będzie prowadzić niemal równoczesne operacje w ponad 30 obszarach szkoleniowych w kilkunastu krajach.

Zobacz też:  Rosyjski myśliwiec przechwycił francuskie samoloty nad Morzem Czarnym  

Kresy.pl/TASS

FAKT.PL

Więcej postów