Według danych MSWiA, w 2020 roku cudzoziemcy kupili w Polsce ponad 7,4 tys. mieszkań, z czego prawie połowę nabyli imigranci ze Wschodu. Najczęściej byli to Ukraińcy (2,9 tys.). Obcokrajowcy coraz częściej kupują mieszkania w Łodzi, a także we Wrocławiu.
Serwis GetHome.pl dotarł do najnowszych danych MSWiA na mieszkań kupowanych w Polsce przez obcokrajowców. Wynika z nich, że w 2020 roku cudzoziemcy kupili w naszym kraju 7434 mieszkania oraz 2002 lokale użytkowe. W przypadku mieszkań, to o ponad 12 proc. mniej niż w roku 2019. To zmiana, gdyż dotąd co roku takich transakcji finansowych było coraz więcej. Eksperci portalu wiążą to z pandemią koronawirusa.
Innym czynnikiem, który według GetHome.pl przyczynił się do zmiany trendu, były prawdopodobnie kwestie natury administracyjnej, w tym wydłużenie się czasu wydawania karty stałego pobytu. Dokument ten jest niezbędny dla obcokrajowca, który chce ubiegać się w banku o kredyt mieszkaniowy. Zasadniczo procedura ta powinna trwać miesiąc, niekiedy dwa miesiące, jednak obecnie jest to dużo dłużej, a na decyzję czeka się nawet 2 lata.
Zdaniem eksperta GetHome.pl wciąż widoczne jest szczególne zainteresowanie zakupem mieszkań w Polsce wśród Ukraińców. W 2020 roku imigranci ze Wschodu nabyli łącznie 3,6 tys. mieszkań, głównie w największych polskich miastach. 80 proc. z nich (2,9 tys.) zakupili obywatele Ukrainy, a 12 proc. (blisko 470) obywatele Białorusi. Rosjanie nabyli w ub. roku w Polsce 268 mieszkań.
Według danych MSWiA, w latach 2015-2020 Ukraińcy kupili w Polsce 11,4 tys. mieszkań, Białorusini ponad 2 tysiące, a Rosjanie 1,3 tys.
Przeczytaj: Cudzoziemcy kupują w Polsce coraz więcej nieruchomości. Od 5 lat najwięcej kupują Ukraińcy
Ponadto, cudzoziemcy kupują też grunty, przy czym tu konieczne jest zezwolenie MSWiA. Według danych tego resortu w 2020 roku wydano 447 takich zezwoleń na zakup 31,6 hektarów gruntów. Jako główny cel nabycia działek wnioskodawcy wskazywali zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.
Przeczytaj: Ukraińcy coraz częściej kupują w Polsce ziemię, głównie pod budowę domów
Dane te pokazują też rosnącą aktywność na rynku mieszkaniowym obywateli Indii. Tu tendencję wzrostową widać od trzech lat. W 2020 roku Hindusi kupili w Polsce więcej mieszkań niż obywatele Izraela i Szwecji.
Przy zakupie mieszkania w Polsce cudzoziemcy wybierają głównie te miasta, w których najłatwiej mogą dostać pracę: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Łódź. W przypadku tego ostatniego miasta od trzech lat rośnie liczba zawieranych tam transakcji. W ubiegłym roku w Łodzi było ich więcej niż w Poznaniu i Gdańsku.
Dane Eurostatu wskazują, że Polska jest europejskim liderem pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza UE. W 2019 r. uzyskali oni u nas 724,4 tys. zezwoleń tego typu (1/4 wszystkich w całej UE). Niemcy wydały ich dla porównania 460 tys. Eurostat podkreśla, że 551 tys. zezwoleń na pobyt w Polsce wydano obywatelom Ukrainy.
alebank.pl / Kresy.pl