Na poligonach Rosji i Białorusi będą prowadzone ćwiczenia „Zapad 2021”

ćwiczenia Zapad 2021

Strategiczne manewry wojskowe Rosji i Białorusi „Zapad 2021” odbędą się w dniach 10-16 września tego roku na terenie obu krajów. Ćwiczenia te realizowane są przez oba państwa w systemie cyklicznym co cztery lata, a ostatnia ich edycja miała miejsce w 2017 roku.

Tematem pięciodniowych manewrów przygotowawczych będzie „zastosowanie sił i środków zabezpieczenia technicznego i logistycznego sił zbrojnych Rosji i Białorusi do wykonywania wspólnych zadań w sytuacji rosnącego zagrożenia wojennego”.

W manewrach wezmą udział struktury dowodzenia, jednostki i oddziały zabezpieczenia techniczno-logistycznego, a także jednostki i oddziały regionalnej grupy wojsk obu krajów. Przedstawiciele Rosji i Białorusi wielokrotnie podkreślali, że manewry nie są wymierzone przeciwko innym krajom.

Szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu deklarował też, że ćwiczenia mają pozwolić na wszechstronne przetestowanie sprawności i zdolności białoruskich i rosyjskich sił zbrojnych.

„Chciałbym zaznaczyć, że ścisła realizacja planów szkoleniowych pozwoli na utrzymanie wysokiego poziomu zdolności bojowej wojsk i odpowiednie reagowanie na ewentualne zaostrzenia sytuacji militarno-politycznej” – generał armii Siergiej Szojgu.

Szef resortu obrony Białorusi stwierdził, że „Zapad-2021” będzie otwarty na możliwą obecność zachodnich obserwatorów wojskowych. Wiktor Chrenin powiedział, że zewnętrzni obserwatorzy mogą dzięki temu zobaczyć stan sił zbrojnych Białorusi i poziom wyszkolenia wojsk uczestniczących w manewrach. Tak samo wyrazili się wcześniej prezydenci Rosji Władimir Putin i Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*