Elżbieta Witek zapomniała o kamerach. Cała Polska mogła zobaczyć jej hasło

Witek zobaczyć jej hasło

Niedawno Elżbieta Witek została bohaterką programu informacyjnego. Marszałek sejmu zapomniała, że jest nagrywana przez kamery i zaczęła posługiwać się służbowym tabletem. Oglądając nagranie, które pojawiło się w stacji TVN, można zobaczyć, jakiego kodu bezpieczeństwa używa członkini Prawa i Sprawiedliwości.

We wtorek w programie „Fakty” w TVN widzowie mogli zobaczyć nagrania z prac w sejmie, podczas których obecna była między innymi Elżbieta Witek. Tym razem jednak to nie wypowiedzi polityków, ale służbowy tablet członkini Prawa i Sprawiedliwości przykuł uwagę widzów.

Elżbieta Witek najprawdopodobniej zapomniała, że na sali znajdują się dziennikarze z kamerami. Marszałek sejmu trzymała służbowy tablet tak, że na nagraniu dokładnie widać jego wyświetlacz oraz to, co robi członkini Prawa i Sprawiedliwości.

Kod służbowego tabletu Elżbiety Witek w TVN

Niedługo po wtorkowym wydaniu „Faktów” w TVN w sieci opublikowano kod do służbowego tabletu Elżbiety Witek. Urządzenie było tak ułożone, że wszystko się nagrało i można było bez problemu odczytać jego zabezpieczenie.

Po „Faktach” już każdy dobrze wiedział, jak odblokować służbowy sprzęt marszałek sejmu. Ryzyko, że tablet znalazłby się w rękach przypadkowej osoby, która wdarłaby się po obejrzeniu programu do sali, by włamać się do urządzenia, jest oczywiście niewielkie. Jednak to dobry moment na przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa.

Z tej okazji skorzystał portal Niebezpiecznik.pl. Redakcja popularnego portalu, który regularnie informuje między innymi o wyciekach danych i atakach hakerskich, zwróciła uwagę na podstawowy błąd.

W komunikacie na Facebooku zauważyli, że takie nierozważne zachowanie może zagrażać bezpieczeństwu naszych danych. Autorzy przypomnieli, że w miejscach publicznych powinniśmy pamiętać o tym, by nikt nie mógł zobaczyć kodu do telefonu czy tabletu.

Redakcja zaznacza też, że w otoczeniu kamer czy po prostu zatłoczonych miejscach warto korzystać z biometrii, odblokowując nasze urządzenia metodą rozpoznającą odcisk palca czy też twarz. W sytuacjach publicznych jest to znacznie bezpieczniejszy wariant.

Na koniec poinformowano, że biometria także ma swoje wady i warto ją zablokować w sytuacjach awaryjnych, aktywując tym samym tryb SOS.

Elżbieta Witek powinna zmienić kod

Po tym wycieku Elżbieta Witek prawdopodobnie zmieni kod służbowego tabletu. Warto przypomnieć, że w tym roku doszło już do włamań na profile w mediach społecznościowych, które należą do polityków.

GONIEC.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*