Sondaż: PiS odzyskuje poparcie, ale wśród młodych traci niemal wszystko

PiS odzyskuje poparcie na wsiach, w mniejszych miejscowościach i u seniorów. Wśród młodych wygrywa Konfederacja, ale są za nią głównie mężczyźni, bo młode kobiety popierają raczej ruch Hołowni i Lewicę. PiS i KO wśród najmłodszych mają nikłe poparcie. Partia rządząca zdobyła tam tylko 2 proc. głosów – wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press.

33 proc. poparcia zanotowało PiS w sondażu Ipsos dla OKO.press. To o 4 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu dla tego portalu. „Po czteromiesięcznym załamaniu notowań, PiS zaczyna odrabiać straty” – czytamy. Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę ruch Hołowni byłby drugi (22 proc.), a Koalicja Obywatelska trzecia (18 proc.). Dobry wynik w sondażu zanotowała Konfederacja (11 proc.), która wyprzedziła Lewicę (9 proc.) i PSL (2 proc.). Pozostali badani (5 proc.) nie zadeklarowali poparcia dla żadnej z partii.

Jak czytamy w OKO.press, o ile do PiS wraca uspokojona „baza ludowa”, o tyle młodzi opuścili PiS na dłużej. W grupie 18-29 latków poparcie partii władzy wyniosło 2 proc. (jeszcze w lutym było to 12 proc.). Koalicja Obywatelska wypadła niewiele lepiej – zebrała zaledwie 9 proc. głosów.

Duży skok wśród młodych zanotowała Konfederacja (z 18 na 33 proc.), która wyraźnie wygrała wybory w najmłodszej grupie (głównie za sprawą mężczyzn). Hołownia uzyskał 26 proc., a Lewica – 22 proc. Wśród trzydziestolatków Polska 2050 jest liderem z 32 proc. PiS ma za to 44 proc. poparcia wśród 50-latków i aż 56 proc. wśród osób w wieku 60 plus.

Poparcie kobiet i mężczyzn dla PiS jest na podobnym poziomie (32 do 33 proc.). Hołownię popiera 24 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn. Ogółem partie opozycyjne – z wyjątkiem Konfederacji – cieszą się poparciem 58 proc. kobiet i tylko 41 proc. mężczyzn. Na PiS i Konfederację chce głosować tylko 36 proc. kobiet i aż 53 proc. mężczyzn.

Telefoniczny sondaż Ipsos został przeprowadzony metodą CATI między 26 a 28 kwietnia 2021 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1 tys. dorosłych Polaków.

Źródło:  OKO.press  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*