Ilu żołnierzy WOT zaraziło się w zeszłym roku koronawirusem? Są dane

To właśnie Wojska Obrony Terytorialnej wzięły na siebie główne działania armii w czasie zwalczania pandemii. Z danych podanych przez MON wynika, że w zeszłym roku koronawirusem zaraziło się ponad 1300 przedstawicieli formacji – informuje „Rzeczpospolita”.

Obrona terytorialna od ponad roku koordynuje działania wojska związane z ograniczaniem skutków SARS-CoV-2. Wspierają zarówno szpitale, jak i samorządy czy inne służby.

Żołnierze WOT zajmują się m.in. pobieraniem wymazów, odpowiadali za ewakuację zakażonych pensjonariuszy domów pomocy społecznej, dostarczali m.in. płyny dezynfekcyjne do szpitali, żywność dla starszych osób, ale też zajmują się patrolowaniem ulic wraz z policją czy kontrolą osób, które są na kwarantannie.

Z danych MON wynika, że w 2020 r. na jesieni każdego dnia zaangażowanych było nawet 6 tys. żołnierzy WOT, a w sumie ponad 20 tys. żołnierzy. W tym roku łącznie w takie działania zaangażowanych jest 18 tys. wojskowych, m.in. z WOT, a także innych wojsk, jak Żandarmeria Wojskowa czy podchorążych akademii wojskowych.

Z informacji, które „Rzeczpospolita” uzyskała od płk. Marka Pietrzaka, rzecznika Dowództwa WOT, wynika, że w poprzednim roku wirusem SARS-CoV-2 zakażonych zostało 1359 żołnierzy tej formacji.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*