Polscy czołgiści brali udział w ćwiczeniach NATO na Łotwie

W dniach 15-26.03.2021 r., na poligonie Adaži, odbyło się ćwiczenie certyfikujące eFP BG Latvia pk. „Crystal Arrow” – poinformowało w piątek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W ćwiczeniu uczestniczyły pododdziały armii: polskiej, kanadyjskiej, hiszpańskiej, słowackiej, czeskiej,  włoskiej, łotewskiej, słoweńskiej, albańskiej oraz żołnierze z Czarnogóry.

W komunikacie podkreślono, że ćwiczenie  było najważniejszym sprawdzianem współpracy i integracji wojsk NATO w wykonywaniu wspólnych zadań w Republice Łotewskiej. Głównym celem ćwiczenia była ocena wyszkolenia i zgrania sił wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej. „Żołnierze przede wszystkim  realizowali  działania taktyczne poprzedzone zintegrowanym procesem planowania oraz zgrywaniu elementów wsparcia  bojowego i logistycznego eFP BG. W ćwiczeniu uczestniczyły pododdziały armii: polskiej, kanadyjskiej, hiszpańskiej, słowackiej, czeskiej,  włoskiej, łotewskiej, słoweńskiej, albańskiej oraz żołnierze z Czarnogóry. W trakcie ćwiczenia w działanie pododdziałów przeciwnika wcieliły się m.in. niemiecka i amerykańska kompania wyposażona w czołgi Leopard 2A6 oraz Abrams M1A2” – napisano.

Punktem kulminacyjnym ćwiczenia był Dzień Dostojnych Gości (DV Day), w trakcie którego zaproszeni goście zostali zapoznani z możliwościami bojowymi BG Latvia.  W składzie ćwiczących pododdziałów znalazły się między innymi polskie czołgi PT-91, kanadyjskie transportery opancerzone LAV 6.0, łotewskie transportery opancerzone Spartan, słowackie samobieżne haubice Zuzana  kalibru 155 mm, włoskie transportery opancerzone BV-206 S7, czeskie moździerze kalibru 120 mm, a także hiszpańskie czołgi Leopardo i bojowe wozy piechoty Pizzaro.

„Wśród zaproszonych gości znaleźli się politycy i przedstawiciele sił zbrojnych państw członkowskich NATO.  Polskę reprezentowali: Pani Ambasador RP na Łotwie dr Monika Michaliszyn, Attaché Obrony płk Piotr Pomazany oraz Dowódca PKW Łotwa mjr Tomasz Dadura” – zaznaczono.

Dzień Dostojnych Gości został zakończony statycznym pokazem sprzętu wojskowego, który jest na wyposażeniu pododdziałów wchodzących w skład  eFP BG Latvia. W punkcie informacyjnym wystawionym przy polskim czołgu PT-91 żołnierze innych nacji oraz zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z aktualnymi możliwościami Sił Zbrojnych RP.

„Ćwiczenie „Crystal Arrow” pokazało, że Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa to posiadająca wysokie zdolności bojowe, bardzo elastyczna i interoperacyjna formacja, która przygotowana jest do natychmiastowego podejmowania działań oraz  reagowania na szereg zagrożeń. W trakcie ćwiczenia polscy czołgiści potwierdzili doskonałe przygotowanie do wykonywania zadań mandatowych, a także wysoki poziom integracji z pododdziałami sojuszniczymi wchodzącymi w skład BG Latvia. Dzięki udziałowi w ćwiczeniu „Crystal Arrow” oraz wspólnej realizacji zadań przez wojska sojusznicze, żołnierze VIII zmiany PKW Łotwa zdobyli nowe doświadczenia w działaniu w środowisku międzynarodowym” – pisze Dowództwo Operacyjne.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!