USA: środki na walkę z koronawirusem zamiast na nowe rakiety balistyczne? To proponuje część kongresmenów-Demokratów

Część kongresmenów z Partii Demokratycznej chce przekierować środki z programu opracowania nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych na badania nad szczepionką na koronawirusa.

Dwóch amerykańskich kongresmenów z Partii Demokratycznej, senator Edward Markey i członek Izby Reprezentantów Ro Khanna, przedstawili projekt ustawy, który zakłada przekierowanie środków z programu rozwojowego nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych na sfinansowanie działań na rzecz walki z koronawirusem.

W razie przyjęcia projektu, rząd USA nie mógłby wykorzystać funduszy na rok budżetowy 2022 na program GBSD (Ground Based Strategic Deterrent – Lądowe Strategiczne Odstraszanie), a także na program dotyczący prac nad nuklearnymi głowicami bojowymi. Zamiast tego, miliard dolarów niezobowiązujących środków z programu GBSD trafiłoby do Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, na badania nad uniwersalną szczepionką na koronawirusa, mającą ochronić ludzi przed pandemiami w przyszłości. Z kolei środki z drugiego programu miałyby zostać przekierowane do Centrum ds. Chorób Zakaźnych i ich Zapobiegania, z myślą o badaniach nad takimi chorobami, jak COVID-19.

Ponadto, projekt ustawy zakłada przeprowadzenie przez Narodową Akademię Nauk niezależnego studium nad możliwościami przedłużenia resursów rakiet balistycznych Minuteman III do 2050 roku.

Zdaniem senatora Markey’a, USA powinny najpierw inwestować w „szczepionkę masowej prewencji”, a dopiero potem w broń masowej zagłady.

„Ustawa ICBM [celowa gra słów; skrótowiec ten oznacza tu nazwę ustawy, „Investing in Cures Before Missiles” – „Inwestowanie w Leki Przed Rakietami”, ale zarazem powszechnie oznacza międzykontynentalne rakiety balistyczne – red.] stanowi jasno, że możemy zacząć wygaszać zimnowojenną postawę nuklearną, którą ryzykuje się przypadkową wojną atomową, jednocześnie wciąż odstraszając adwersarzy i umacniając sojuszników, przekierowując te oszczędności na jasne i bieżące zagrożenia, jakie przedstawiają koronawirusy i inne pojawiające się choroby zakaźne”.

Obecnie, program GBSD jest opracowywany przez koncern Northrop Grumman, który we wrześniu 2020 roku otrzymał na ten cel kontrakt wart 13,3 mld dol. Dotyczy to stworzenia rakiety, która zastąpi LGM-30G Minuteman III. Koszty pozyskania szacuje się na 93-96 mld dol.

Zdaniem Khanny, bardziej opłacalne i rozsądne finansowo jest przedłużenie żywotności rakiet balistycznych Minuteman III. Zaznaczył, że w obliczu dzisiejszych, globalnych zmian, „ostatnią rzeczą, jaką powinniśmy robić, to dawać miliardy [dolarów] zbrojeniówce na budowanie rakiet, które nie są nam potrzebne do utrzymywania silnej zdolności odstraszania nuklearnego”.

Innego zdania jest Dowództwo Strategiczne USA (STRATCOM) i kierownictwo Sił Powietrznych USA, według których program GBSD jest jedyną korzystną z perspektywy koszt-efekt drogą modernizacji międzykontynentalnych rakiet balistycznych. STRATCOM jest też sceptyczne względem skuteczności przedłużania żywotności rakiet Minuteman III.

Projekt ustawy ma poparcie paru demokratycznych senatorów, a także kilkunastu członków Izby Reprezentantów z Partii Demokratycznej, w tym m.in. Jareda Huffmana i Ilhan Omar.

Według serwisu „Defense News”, inicjatywa ta najpewniej spotka się z wyraźnym oporem. W 2020 roku komisja sił zbrojnych Izby Reprezentantów sprzeciwiła się wcześniejszej, podobnej propozycji kongresmena Khanny. Co prawda znalazł on sojusznika w postaci szefa komisji, demokraty Adama Smitha, ale nie był on w stanie zebrać wystarczającego poparcia ze trony innych demokratycznych kongresmenów. W lipcu ub. roku projekt odrzucono stosunkiem głosów 44-12.

Przeczytaj:  USA: ambitny harmonogram testów broni hipersonicznej zagrożony 

  defensenews.com   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*