Ajatollah Chamenei: Iran wróci do porozumienia nuklearnego jedynie po zniesieniu sankcji przez USA

Iran nie ufa amerykańskim obietnicom, które dotyczą zniesienia sankcji i powróci do swoich zobowiązań, wynikających z porozumienia nuklearnego z 2015 r. tylko wtedy, gdy USA w pełni zniosą sankcje – oświadczył w niedzielę przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei.

Z aufaliśmy Ameryce w czasach Obamy i wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań. Oni jednak tego nie zrobili. Amerykanie stwierdzili na papierze, że sankcje zostaną zniesione, ale w praktyce nie znieśli sankcji  – powiedział Chamenei  cytowany   przez agencję „Reuters”.

„Amerykanie muszą znieść wszystkie sankcje. Sprawdzimy to i jeśli sankcje zostaną… naprawdę zniesione, bez problemu wrócimy do naszych zobowiązań” – dodał.

Chamenei wyraził także opinię, że irańscy urzędnicy powinni planować działania z założeniem, że sankcje nie zostaną szybko zniesione.

W piątek irańska Organizacja Energii Atomowej poinformowała, że  Iran przeprowadzi zimne testy swojego przeprojektowanego reaktora jądrowego Arak  , co ma być wstępem do pełnego uruchomienia go w dalszej części roku.

W ubiegłym tygodniu agencja „Reuters” dotarła do raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), który wskazuje, że  Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 5 proc. w swojej podziemnej fabryce w Natanz  . Używa do tego zaawansowanych technologii – wirówek IR-4.

Umowa nuklearna JCPOA z Iranem stanowi, że w swoim podziemnym ośrodku Teheran może używać tylko wirówek pierwszej generacji IR-1, które są mniej wydajne, i że są to jedyne maszyny, za pomocą których Iran może gromadzić wzbogacony uran.

  Przypomnijmy  , że pod koniec listopada br. parlament Iranu przyspieszył prace nad ustawą przewidującą m.in. możliwość zwiększenia poziomu wzbogacania uranu do 20 proc. Zrobiono to w odpowiedzi na    zabicie w zamachu czołowego irańskiego fizyka jądrowego Mohsena Fakhrizadeha  , o co władze Iranu oskarżyły Izrael.

  Pod koniec lutego br. Iran odrzucił możliwość nieformalnych rozmów z USA i UE w kwestii powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 r.   Iran nalega, by USA zniosły wszystkie jednostronne sankcje.

Na mocy porozumienia z 2015 roku z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a    Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy  .

Zobacz także:    Departament Stanu USA: Nie wykonamy żadnych jednostronnych gestów by zachęcić Iran do rozmów nt. porozumienia nuklearnego  

reuters.com / Kresy.pl

FAKT.PL