Myślisz, że dziś emeryci mają ciężko? W przyszłości będzie bieda! Straszne wyliczenia ekspertów!

emeryci mają ciężko

Jeśli młodzi Polacy uważają, że ich przyszłe emerytury będą wyższe od świadczeń otrzymywanych dziś przez ich dziadków, mocno się rozczarują. Ekonomiści alarmują, że przyszłe wypłaty z ZUS będą znacznie niższe od obecnych. Nadciągają głodowe emerytury!

Osoby, które odkładają składki do ZUS, sądzą, że dzięki nim będą w stanie utrzymać się na starość. Nic bardziej mylnego! Świadczy o tym ekspertyza wykonana przez ekspertów Instytutu Emerytalnego: dr. Antoniego Kolka oraz Oskara Sobolewskiego, którzy zbadali stopę zastąpienia. Jest to wskaźnik relacji przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, który mówi nam, jaka część zarobków jest wypłacana seniorom przez ZUS na emeryturze.

Z ekspertyzy wynika, że jeszcze w 2014 r. stopa zastąpienia wynosiła 52,5 proc., czyli przyszli emeryci mogli liczyć na nieco więcej niż połowę swoich ostatnich apanaży. Eksperci mają jednak bardzo złe wieści: stopa zastąpienia regularnie spada, a w 2020 r. wyniosła tylko 42,40 proc. W tym tempie za kilka lat będzie niższa niż 40 proc., a za kilkanaście lat spadnie poniżej 30 proc. Według standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy tak niskie świadczenia nie wystarczą seniorom na utrzymanie!

Emerycie, zobacz, jaką dostaniesz „czternastkę”

Eksperci Instytutu Emerytalnego policzyli dla nas, jak tendencja do spadku stopy zastąpienia przełoży się na emerytury. Przykład: kobieta weszła na rynek pracy w 2012 r. i cały czas zarabia przeciętną pensję w gospodarce. W 2046 r. będzie miała 60 lat, a jej ostatnie wynagrodzenie wyniesie 9 744,41 zł brutto. Według prognozy jej emerytura wyniesie 2 497,81 zł, czyli zaledwie 25,6 proc. ostatniego wynagrodzenia.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*