Duda nie dostanie królewskiego łańcucha. To koniec marzeń!

Duda nie dostanie królewskiego łańcucha

Senatorowie nie zgodzili się, by prezydent Andrzej Duda (49 l.) dostał złoty łańcuch Orderu Orła Białego – kopię orderu wykonanego w XVIII w. dla króla Stanisława Augusta. Powód? Wielomilionowy koszt. Projekt trafił do tzw. zamrażarki. Bogato zdobiony Klejnot Rzeczypospolitej – łańcuch Orderu Orła Białego w przeszłości przysługiwał tzw. wielkim mistrzom tego odznaczenia. Przywilej jego noszenia mieli też królowie polscy oraz prezydenci II Rzeczypospolitej.

Anonimowa petycja w sprawie łańcucha wpłynęła do Senatu poprzedniej kadencji. Ale okazało się, że koszt wykonania repliki insygnium jest monstrualny. W oryginalnym projekcie łańcuch Orderu Orła Białego wykonany jest z 24 złotych ogniw, a zawieszony na nim krzyż orderowy wysadzany jest brylantami. Jak dla „Rzeczpospolitej” wylicza specjalista od polskich insygniów koronacyjnych Adam Orzechowski, do wykonania kopii trzeba byłoby zużyć kilograma złota (wartości ponad 200 tys. zł), ponadto do odtworzenia krzyża potrzeba osiem dwukaratowych brylantów (160 tys. zł każdy) i czterech trzyipółkaratowych – co najmniej 300 tys. zł za sztukę. Również symbol orła musiałby być wyłożony brylantami.

Nic więc dziwnego, że projekt nie wzbudził entuzjazmu senatorów. Marszałek izby Tomasz Grodzki zaproponował przełożenie prac nad projektem na czas po pandemii, zaś Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu powiedział gazecie krótko: – Powinno być to odroczenie na wieczne nigdy…

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!