Znaczna większość Polaków uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki

Panel Adriana, audytowany przez Organizację Firm Badania Rynku Opinii, przeprowadził dla serwisu ciekaweliczby.pl badanie opinii społecznej na temat postaw Polaków wobec relacji Kościoła i polityki, z podziałem na wyborców głównych ugrupowań politycznych. Z przedstawionych wyników można wnioskować, że aż 82 proc. Polaków uważa, że Kościół w Polsce powinien pozostać neutralny wobec polityki.

Z badania wynika, że prawie połowa Polaków (43 proc.) deklaruje się jako niepraktykujący katolicy, natomiast 33 proc. z ankietowanych czynnie uczestniczy w życiu Kościoła. Najwięcej praktykujących katolików jest wśród elektoratu PiS (62 proc.) i  Polski 2050   Szymona Hołowni (33 proc.).

Na pytanie o wiarę, 11 proc. ankietowanych odpowiedziało, że identyfikują się jako ateiści lub agnostycy. Na podstawie badania można się także dowiedzieć, że 4 proc. Polaków to osoby wierzące, ale uznający inne wyznanie niż katolickie.

Na pytanie „Jak oceniasz relacje Kościoła katolickiego w Polsce z polityką”, 67 proc. opowiedziało, że negatywnie, z zaznaczeniem, iż kościół zdecydowanie za bardzo angażuje się w politykę. Najbardziej krytyczni w stosunku do oceny działań na linii Kościół-państwo, są zwolennicy opozycji, których procentowa skala wygląda następująco: wyborcy Koalicji Obywatelskiej (93 proc),  Lewicy (98 proc.) i Polski 2050 Szymona Hołowni (85 proc).

Dzięki badaniu widać, że 13 proc. ankietowanych neutralnie odnosi się do relacji Kościoła katolickiego w Polsce z polityką, natomiast 9 proc. osób uważa, że kościół angażuje się w politykę tyle, ile trzeba, a ich działania uważa za pozytywne.

O wiele bardziej jednolicie przedstawia się skala odpowiedzi na pytanie, „Jaki według Ciebie powinien być stosunek Kościoła katolickiego do polityki”. W tym przypadku aż 82 proc. ankietowanych uważam, że kościół powinien pozostać neutralny. Za polityczną neutralnością Kościoła głosowali w badaniu prawie wszyscy wyborcy Lewicy,  Koalicji Obywatelskiej   i Polski 2050 Szymona Hołowni. Dodatkowo, 68 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości także opowiada się za brakiem zaangażowania Kościoła w politykę.

W ostatnim czasie zwracana jest duża uwaga na kryzys wiary, zwłaszcza wśród młodych osób, co może być pokłosiem angażowania się kościoła w sprawy polityczne. Szczególną uwagę zwracają skandale pedofilskie związane z klerem, którego władze zdają się zbyt rzadko wyciągać konsekwencje. Prawie połowa ankietowanych Polaków (46 proc.) uważa, że zniechęca ich to do Kościoła, ale nie ma wpływu na ich wiarę. Z kolei co czwarty badacz twierdzi, że obecne działanie Kościoła zniechęca go zarówno do samej instytucji, jak i do wiary. Wśród wyborców  PiS   dominuje przekonanie, że kontrowersje związane z duchownymi zniechęcają do Kościoła, ale nie oddziałują na ich wiarę w Boga (PiS – 44 proc., KO – 53 proc., Polska 2050 – 56 proc.).

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

Źródło: ciekaweliczby.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Więcej postów