Historyk z NAN Ukrainy żądał „zwrotu” Przemyśla. „My Ukraina, nakopiemy Polakom, Rosjanom i Amerykanom”

Taras Czuchlib, ukraiński historyk z Instytutu Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy – czołowej ukraińskiej uczelni, publikował w sieci rewizjonistyczne wpisy z żądaniami przekazania Ukrainie Przemyśla.

Taras Czuchlib to ukraiński historyk specjalizujący się w historii Kozaczyzny. Posiada stopień naukowy doktora nauk historycznych i od wielu lat jest pracownikiem naukowym czołowej ukraińskiej uczelni – Instytutu Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W 2009 roku otrzymał tytuł „Zasłużonego działacza nauki i techniki Ukrainy”. Dzięki informacji od jednego z czytelników dowiedzieliśmy się, że w czerwcu ub. roku Czuchlib zamieścił w sieci rewizjonistyczne i antypolskie wpisy.

28 czerwca 2020 roku na swojej stronie na Facebooku Czuchlib zamieścił zdjęcie starej ryciny przedstawiającej Przemyśl i napisał: „Dawne ukraińskie miasto Przemyśl… Kiedy Polacy nam je oddadzą?”.

Na tym jednak nie poprzestał. Na uwagę jednego z komentatorów, że Polska „odda” Przemyśl wówczas, gdy „Rosja [odda] Krym”, historyk odpowiedział: „Polacy w ogóle nam nie pomagają – tylko u Trumpa wyprosili merynosów [pogardliwe określenie Amerykanów – red.] z Niemiec. Będziemy odbierać!”

Czuchlib nie przyjmował do wiadomości uwag internautów, że jego żądania są nierealistyczne. „Wszystko jest realne, gdy w swoich mózgach zrozumiemy – MY JESTEŚMY UKRAINĄ, KTÓRA NAKOPIE I PSZEKOM, MOSKOWITOM I MERYNOSOM!” – odpisał historyk używając obraźliwych określeń wobec Polaków, Rosjan i Amerykanów. „Trzeba to powtarzać jak mantrę każdego dnia po 100 razy każdemu z nas” – dodawał.

Swoje żądania sprecyzował w kolejnym komentarzu. „Wszystkie ukraińskie ziemie z miastami i wioskami, które niezgodnie z prawem podzielili Stalin i spółka na konferencji jałtańskiej w 1945 roku mają wrócić do Ukrainy” – pisał Czuchlib.

Konto, na którym znalazły się rewizjonistyczne wpisy, nie posiada znacznika oznaczającego potwierdzenia przez Facebook jego autentyczności. Zawartość konta świadczy jednak, że należy ono do Tarasa Czuchliba – są na nim publikowane prywatne fotografie historyka oraz zdjęcia unikalnych archiwalnych dokumentów. Co najmniej raz profil Instytutu Historii Ukrainy NAN Ukrainy na Facebooku zrobił  odnośnik do tego konta  .

Według ukraińskiej Wikipedii Taras Czuchlib jest również dyrektorem Naukowo-Badawczego Instytutu Kozactwa im. Stepana Bandery.

CZYTAJ TAKŻE:  Ukraina: naukowiec twierdzący, że faraonowie byli Ukraińcami, nominowany do wysokiej nagrody państwowej  

FAKT.PL