Szef ukraińskiego MSZ oczekuje od USA zatrzymania konstrukcji Nord Stream 2

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba oczekuje od Stanów Zjednoczonych decyzji i kroków, które uniemożliwiają ukończenie gazociągu Nord Stream 2 – poinformował w piątek Unian.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa  Unian  , minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba oczekuje od Stanów Zjednoczonych decyzji i kroków, które uniemożliwiają ukończenie gazociągu Nord Stream 2

Kuleba ogłosił to podczas panelu dyskusyjnego Centrum Analiz Polityki Europejskiej na temat przyszłości stosunków między USA a Ukrainą. Minister twierdzi, że komunikaty, które płyną z administracji prezydenta Joe Bidena na temat Nord Stream 2 są bardzo uspokajające.

Zobacz też:  Wicekanclerz Niemiec: Nord Stream 2 zostanie dokończony  

„Przekazy, które słyszymy od nowej administracji, są bardzo uspokajające. Podkreślają ciągłość polityki nieakceptowania Nord Stream 2. Uważam, że potrzebujemy trochę więcej czasu, aby przekonać się, czy po uspokajających komunikatach pojawią się równie uspokajające decyzje”- powiedział Kuleba.

Jednocześnie minister spraw zagranicznych zaznaczył, że jeśli budowa Nord Stream 2 zostanie zakończona, może być tylko jeden wniosek: podjęte działania były niewystarczające, aby uniemożliwić ukończenie.

Kuleba zaznaczył również, że bardzo mu przykro z powodu sporu z Niemcami w sprawie rurociągu. „Oni mają swoje interesy narodowe, my mamy swoje. Uważamy, że Nord Stream 2 podważa szerokie bezpieczeństwo Europy” – zaznaczył, że nie chodzi tylko o bezpieczeństwo energetyczne. „Mówię w znacznie szerszym znaczeniu” – dodał.

Zobacz też:  WSJ: USA rozważają odstąpienie od sankcji wobec Nord Stream 2  

Minister uważa, że po 2014 roku Ukraina nie może już wierzyć w żadne gwarancje ze strony Rosji, nawet jeśli zapowiada utrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę do Europy po wybudowaniu gazociągu Nord Stream 2.

„Jeśli Nord Stream 2 zostanie ukończony, to najprawdopodobniej otrzymamy dodatkową gwarancję Rosji, że jeszcze przez kilka lat będzie przesyłał rosyjski gaz ukraińskim gazociągiem. Nie możemy wierzyć jednak w żadne rosyjskie gwarancje od 2014 roku” – powiedział. „Utrata tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę będzie oznaczać nie tylko stratę pieniędzy zapłaconych za ten tranzyt – temu można mniej więcej zaradzić, ale oznacza to osłabienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy”.

„Zakończenie Nord Stream 2 ostatecznie oznaczać będzie koniec tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, co zagrozi bezpieczeństwu narodowemu mojego kraju” – zakończył.

Kresy.pl/Unian

FAKT.PL

Więcej postów