Polska liderem Unii Europejskiej. „Ukryty podatek” od PiS szaleje i podnosi ceny

PiS szaleje i podnosi ceny

Inflacja, która była nazywana przez Miltona Friedmana „ukrytym podatkiem, który rząd może nałożyć bez podatko” w Polsce pobiła kolejny rekord. Ceny rosły u nas w styczniu najszybciej w Unii Europejskiej.

Najnowsze dane Eurostat pokazują, że inflacja w Polsce w styczniu wyniosła 3,6 proc. To absolutny rekord w Unii Europejskiej.

– W przypadku całej UE inflacja wyniosła w styczniu 1,2 proc. Drugie i trzecie miejsce w kategorii największej inflacji okupują solidarnie inne kraje z Grupy Wyszehradzkiej – Węgry i Czechy. Na drugim końcu znajdziemy za to Grecję, Słowenię i Cypr gdzie odnotowano spadek cen rok do roku – wskazuje portal InnPoland.

Co ciekawe, zupełnie inne dane dot. inflacji w Polsce podaje Główny Urząd Statystyczny. GUS przekonywał, że inflacja w Polsce w styczniu wyniosła 2,7 proc.

Jednak GUS używa zupełnie innej metodologii niż Eurostat.

Jak podaje portal InnPoland największy wzrost cen odnotowały produkty sypkie. Natomiast liderem spadków okazało się pieczywo – co pokazał raport „Indeks Cen Detalicznych, styczeń 2020/21”.

Margaryna do pieczenia zdrożała aż o 38 proc. Był to produkt, którego cena odnotowała największy wzrost.

Na drugim miejscu znalazła się mąka – wzrost o 20,1 proc. Natomiast na trzecim miejscu znalazł się cukier ze wzrostem na poziomie 17,1 proc.

NCZAS.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*