Eurodeputowana grozi Polsce ws. prawa aborcyjnego. „Będziemy wykorzystywać ….”

Eurodeputowana grozi Polsce ws. prawa aborcyjnego

– Prawa kobiet to prawa człowieka, a prawa człowieka stanowią część nowej procedury warunkowości budżetowej i pójdziemy dokładnie w tym kierunku – tłumacz Evelyn Regner, szefowa komisji praw kobiet i równouprawnienia.

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata pt. Atak na prawo do aborcji i łamanie praworządności w Polsce. „Posłowie będą dyskutować o prawach kobiet i praworządności w Polsce z komisarz Dalli oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Wysłuchanie jest organizowane wspólnie przez komisje: Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia” – czytamy na stronie PE.

Austriacka eurodeputowana grozi Polsce

Komentują decyzję TK oraz pomysł organizacji dzisiejszej debaty, austriacka eurodeputowana z frakcji socjaldemokratów, przewodnicząca Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia mówiła o konsekwencjach zmiany prawa aborcyjnego, jakie może ponieść Polska.

Regner tłumaczyła, że wyrok łamie europejskie konwencje praw człowieka i unijne prawo, a członkowie Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia będą przekonywać Komisję Europejską, aby zajęła się sprawą prawa aborcyjnego w Polsce, chociaż nie leży to jej kompetencjach.

– Wyprowadzony de facto zakaz aborcji w Polsce to złamanie międzynarodowego i unijnego prawa. Będziemy wykorzystywać presję finansową i nowy mechanizm praworządnościowy zapisany w budżecie UE na lata 2021-2027 – mówiła polityk.

– Prawa kobiet to prawa człowieka, a prawa człowieka stanowią część nowej procedury warunkowości budżetowej i pójdziemy dokładnie w tym kierunku – tłumaczyła Regner. Jednocześnie europoseł podkreśliła, że „najpierw chcą (członkowie komisji – red.) wysłuchać polskich władz”.

– Nie chodzi oczywiście o karanie polskiego społeczeństwa, chodzi o wywarcie presji na władze, by zmieniły decyzję – zapewniała Regner.

DORZECZY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*