Jarosław Kaczyński chce ocieplenia relacji z Izraelem

Jarosław Kaczyński chce ocieplenia relacji z Izraelem

Izraelski portal twierdzi, że liderowi obozu rządzącego Polską zależy na ociepleniu relacji z Izraelem.

Zabiegi Kaczyńskiego ujawnił izraelski portal Ynet. Jak zrelacjonowała jego rewelacje Wirtualna Polska „Jarosław Kaczyński wysłał sygnał wskazujący na chęć zakończenia kryzysu dyplomatycznego między dwoma państwami”. Prezes Prawa i Sprawiedliwości chciałby aby minister spraw zagranicznych Izraela przybył do Polski.

„Z naszych doniesień wynika, że taka wizyta miałaby symbolizować nowe otwarcie we współpracy. Źródła sugerują, że końcowi kryzysu ma towarzyszyć zacieśniona współpraca w różnych dziedzinach: ekonomii, zdrowiu, energetyce oraz nauce” – napisał Ynet, który powołuje się na informacje przekazane anonimowo przez wysokich polskich urzędników.

Z jego artykułu wynika również, że władze Izraela wyraziły zainteresowanie intensyfikacją relacji, ale jako przeszkodę wskazały niedawny wyrok polskiego sądu, który skazał Jana Grabowskiego i Barbarę Engelking za niesławienie nieżyjącego już obywatela Polski, którego autorzy żydowskiego pochodzenia oskarżyli niezgodnie z prawdą o wydawanie Żydów Niemcom w czasie drugiej wojny światowej.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała w styczniu 2018 r. gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahu, lider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Sama ambasador Izraela w Polsce Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chciała pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli. W efekcie ustawa została zmieniona w czerwcu tegoż roku. Od tego czasu relacja polsko-izraelskie pozostają chłodne.

wp.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*