SZOKUJĄCY materiał o Polsce we francuskim radiu. Reaguje polskie MSZ i Ordo Iuris

SZOKUJĄCY materiał o Polsce we francuskim radiu

„Polska chciałaby zakazać jakiegokolwiek przywoływania swojej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę” – stwierdziło w opublikowanym materiale francuskie radio publiczne France Culture. Wiceszef polskiego resortu spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk odpowiedział w niedzielę, że „będzie reakcja ambasady we Francji”. Również Ordo Iuris zapowiedziało działania prawne wobec francuskiej rozgłośni.

France Culture podało w materiale, który został opublikowany 9 lutego, że „Polska stawia historyków przed sądem”. Medium przywołało sprawę historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego. Warszawski Sąd Okręgowy nakazał im przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce „Dalej jest noc”.

Materiał francuskiego radia został zilustrowany fotografią udekorowanego flagami III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska z kwietnia 1939 r. Podpisano je następująco: „Gdańsk, Polska”.

„Polska historia jest w centrum wielu międzynarodowych incydentów z ustawą z 2018 roku, która chciała potępić wszystkich, którzy przypisywaliby ‚odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką’” – podało France Culture.

„Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami” – napisał w niedzielę na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o ‚odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy’ zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: ‚Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 roku’. Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie” – napisał z kolei wiceprezes Ordo Iuris Tymoteusz Zych.

Przypomnijmy, że Barbara Engelking i Jan Grabowski oskarżyli w swojej książce „Dalej jest noc” Polaków o masowy udział w zagładzie Żydów. Sąd nakazał im przeproszenie krewnej Polaka, którego niezgodnie z prawdą oskarżyli o wydawanie Żydów w czasie II wojny światowej.

PAP / FAKTY.INTERIA.PL / KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*