Poseł pyta o modernizację Marynarki Wojennej

Poseł pyta o modernizację Marynarki Wojennej

11 lutego na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską Artura Łąckiego (Koalicja Obywatelska) w sprawie realizacji programu modernizacji Marynarki Wojennej. Pytania zostały złożone 5 lutego i dotyczą przede wszystkim projektów Orka oraz Miecznik.

Łącki, bazując na komunikatach medialnych dotyczących m.in. procedury zakończenia eksploatacji okrętów podwodnych typu Kobben, negocjacji ze Szwecją odnośnie zakupu używanych okrętów podwodnych typu A17 i postępów programu Miecznik, skierował do resortu obrony pięć pytań:

Kiedy MON zatwierdzi wniosek w sprawie pozyskania sprzętu wojskowego dla Marynarki Wojennej RP odnoszący się do programu Miecznik?

Czy MON nadal deklaruje, że polski przemysł zbrojeniowy powinien odgrywać kluczową rolę w budowie okrętów w ramach programu Miecznik?

Czy MON rekomenduje powołanie pełnomocnika ministra obrony narodowej do spraw pozyskania i wdrożenia okrętu w ramach programu Miecznik?

Na jakim etapie są prace związane z pozyskaniem okrętów podwodnych nowego typu w ramach programu Orka oraz kiedy możemy spodziewać się uruchomienia programu?

W związku z odsunięciem w czasie realizacji programu Orka jak długo będziemy oczekiwali na podjęcie decyzji w sprawie zakupu używanych okrętów podwodnych od Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej?

Obecnie, w ramach realizacji prac związanych z modernizacją Marynarki Wojennej prowadzone są programy zakupu dwóch niszczycieli min typu Kormoran II i sześciu holowników typu B860. Są one budowane przez konsorcjum polskich podmiotów na czele których stoi stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku. W przypadku jednostek przeciwminowych, obie został zwodowane i obecnie prowadzone są prace wyposażeniowe na wodze. Marynarka Wojenna przejęła cztery z sześciu holowników.

Dodatkowo w różnych stadiach prac formalnych znajdują się inne programy okrętowe. Inspektorat Uzbrojenia negocjuje z konsorcjum krajowych podmiotów sektora stoczniowego zamówienie okrętu ratowniczego Ratownik, a powinien zakończyć się dialog techniczny w sprawie pływającej stacji demagnetyzacyjnej Magneto.

ZBIAM.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*