Pierwsza rozmowa mimo politycznych napięć. Biden skontaktował się z chińskim przywódcą

Pierwsza rozmowa mimo politycznych napięć

To pierwszy bezpośredni kontakt Bidena z Xi Jinpingiem od czasu wygrania przez niego listopadowych wyborów prezydenckich w USA i objęcia urzędu w zeszłym miesiącu.

To także pierwsza rozmowa telefoniczna Xi z prezydentem USA od czasu jego rozmowy z poprzednim amerykańskim przywódcą, Donaldem Trumpem, w marcu ubiegłego roku. Od tego czasu stosunki między oboma krajami, jak ocenia agencja Reutera, są najgorsze od wielu dziesięcioleci.

Z komunikatu Białego Domu wynika, że podczas rozmowy z Xi Jinpingiem Joe Biden wyraził zaniepokojenie „nieuczciwymi praktykami gospodarczymi” Chin. Prezydent USA naciskał również na Xi w sprawie represji Pekinu w Hongkongu i wobec Ujgurów, a także jego działań wobec Tajwanu.

„Powiedziałem mu, że będę współpracować z Chinami, jeśli przyniesie to korzyści Amerykanom” – napisał Biden na Twitterze po rozmowie.

Konfrontacja pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi byłaby katastrofą dla obu stron oraz dla świata – powiedział przywódca ChRL Xi Jinping.

Xi podkreślił, że Chiny i USA mają różne opinie na temat niektórych spraw, ale kluczowy jest wzajemny szacunek, równe traktowanie się nawzajem i radzenie sobie z różnicami we właściwy sposób – przekazała w czwartek czasu miejscowego oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Pekin i Waszyngton powinny wznowić działanie mechanizmów dialogu, by lepiej poznawać wzajemne intencje i unikać nieporozumień – dodał sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

W środę, kilka godzin przed rozmową z Xi, prezydent Biden ogłosił powołanie w Pentagonie grupy zadaniowej, która ma przygotować strategię państwa wobec Chin.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*