Młodzi Polacy skręcają w lewo. Historyczny wynik w badaniu CBOS

Młodzi Polacy skręcają w lewo

Odsetek młodych Polaków o poglądach lewicowych w 2020 r. wzrósł dwukrotnie w porównaniu do roku 2019 i wynosi 30 proc. – wynika z badania CBOS. To pierwszy tak wysoki wynik w historii tych badań. Ponadto liczba osób deklarujących lewicowe poglądy po raz pierwszy od prawie 20 lat wyprzedziła liczbę prawicowców.

Chodzi o najmłodszych pełnoletnich Polaków w grupie 18-24 lata. Z badania CBOS wynika, że w ubiegłym roku po raz pierwszy od niemal 20 lat lewicowe sympatie przeważały w niej nad prawicowymi.

Na wykresie zaprezentowanym przez autorów badania widać, że od 1990 r. najwięcej młodych ludzi utożsamiało się z poglądami centrowymi. Z kolei wśród osób z poglądami prawicowymi i lewicowymi, zazwyczaj przeważali ci pierwsi. Więcej osób deklarujących poglądy lewicowe było tylko w 1990 r., a także w latach 1993-1994 oraz 2000-2002. To czasy triumfów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, które w latach 1993 oraz 2001 wygrywało wybory parlamentarne.

Od 2003 r. liczba badanych z sympatiami prawicowymi była zauważalnie wyższa od tych z lewicowymi. Najwięcej w 2015 r. – wtedy ponad 30 proc. wyborców w wieku 18-24 określiła swoje poglądy jako prawicowe, wyprzedzając nawet osoby z centrum. To rok kolejnych wyborów parlamentarnych, wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość.

W roku 2020 doszło do dużej zmiany. Jak pokazuje CBOS, liczba osób o poglądach lewicowych wzrosła na tyle, że wyprzedziła zarówno liczbę osób określających się jako prawicowe, jak i te uważające się za centrowe. Wśród lewicy jest to wzrost z nieco ponad 15 proc. w 2019 r. do 30 proc. w roku ubiegłym.

Liczba prawicowców także wzrosła nieznacznie, zauważalny jest za to duży spadek wśród osób, które dotąd nie potrafiły dokładnie określić swoich zapatrywań.

Sondaż: złe wieści dla PiS

Niektóre z ostatnich badań zwiastują też nie najlepsze wieści dla PiS. Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, opozycja (bez Konfederacji) ma wyraźną przewagę, ponad 10 proc., nad obozem Zjednoczonej Prawicy. W porównaniu z notowaniami preferencji wyborczych z początku stycznia przewaga ta wzrosła.

Z kolei CBOS pod koniec stycznia podawał, że 33 proc. Polaków popiera gabinet Mateusza Morawieckiego, ale aż 40 proc. deklaruje się jako przeciwnicy rządu. 22 proc. badanych była wobec rządu PiS obojętna. Jak pokazują wyniki, prawie połowa badanych wyraża niezadowolenie z Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera. Ponad połowa źle ocenia też politykę gospodarczą rządu.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*