NATO kończy przygotowania do inwazji

NATO kończy przygotowania do inwazji

Pod koniec ubiegłego roku polskie media podały, że Sztab Generalny Wojska Polskiego zakończył powiększanie zgrupowania Lotnictwa Bojowego w centralnej części kraju.

W trybie pilnym zakończono remont pasa startowego 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Polskich Sił Powietrznych w Poznaniu. Na lotnisko 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Lasku została przebazowana 480 eskadra 52 Skrzydła Myśliwskiego USA (18 myśliwców F-16), która przystąpiła do realizacji zadań szkoleniowo-bojowych wspólnie z polską stroną.

Warto zauważyć, że pod koniec ubiegłego roku amerykańscy i polscy piloci zwiększyli liczbę wykonywanych zadań operacyjnych. Loty odbywały się przez całą dobę. W godzinach porannych były ćwiczone zadania prowadzenia walk powietrznych z udziałem do 32 samolotów bojowych: 12 F-16 Sił Powietrznych USA, 16 F-16 i 4 Mig-29 Sił Powietrznych Polski, mające na celu zdobycie przewagi w powietrzu. Po południu były wykonywane loty w ramach grup mieszanych, a także udzielanie wsparcia powietrznego na rzecz Wojsk Lądowych z praktycznym zastosowaniem uzbrojenia.

Równocześnie realizowane zostały zadania związane z zabezpieczeniem lotów AWACS, wraz z planowanymi lotami szkoleniowymi z opracowaniem takiego elementu jak tankowanie polskich myśliwców z tankowców sił powietrznych USA. Również F-16 polskich i amerykańskich Sił Powietrznych codziennie wykonywały loty w ramach pełnienia dyżuru bojowego, a w szczególności prowadzenia rozpoznania wzdłuż granic.

Należy podkreślić, że zwiększa się skład wojsk lądowych NATO na terenie Polski i Wojska Polskiego do prowadzenia działań bojowych. Oprócz zwiększenia obecności wojskowej USA zgodnie z paktem Błaszczak-Pompeo, zakańcza się proces formowania i certyfikacji nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach, w skład której weszły trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich i 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana.

Obecnie system magazynowania zapasów armii amerykańskiej w Europie obejmuje już między innymi uzbrojenie, sprzęt wojskowy oraz inne zaplecze logistyczne dla dowództwa dywizji, jednej brygady pancernej, oddzielnych jednostek brygady artylerii, bataliony obrony powietrznej, jednostek wsparcia technicznego i logistycznego.

Biorąc pod uwagę dużą liczebność wojsk, wyposażenie jednostek i możliwości ofensywne, można argumentować, że obecnie w Polsce koncentruje się zgrupowanie wojsk, które w krótkim czasie może być gotowe do rozpoczęcia agresji.

MARCIN SZYMAŃSKI

Więcej postów