Ukraina: rekordowo niskie zapasy węgla dla elektrowni cieplnych. „Nie ma gwarancji bezpieczeństwa energetycznego”

Z apasy węgla w magazynach elektrowni cieplnych na Ukrainie osiągnęły prawdopodobnie naj niższy poziomw historii niepodległej Ukrainy.Oznacza to brakgwaran cjibezpieczeństwa energetycznegokraju .

Wponiedziałekgłówny dyspozytor ukraińskiej kompanii energetycznej Ukrenergo, Witalij Zajczenko poinformował, że zapasy węgla w magazynach elektrowni cieplnych na Ukrainie osiągnęły rekordowo niski poziom – 455 tys. ton. To prawdopodobnie najmniej w historii niepodległej Ukrainy. Zaznaczył, że taki poziom rezerw nie gwarantuje krajowi bezpieczeństwa energetycznego.

„ Niestety, magazyny elektrowni węglowych operują na poziomie, który jest prawdopodobnie najniższy dla całego okresu niepodległości Ukrainy” – powiedział Zajczenko cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.To 163 tys. węgla antracytowego i 291 tys. ton węgla typu gazowego.Zwrócił uwagę, że połowa zapasów węgla znajduje się w dwóch miejscach: w elektrowni cieplnej w Ługańsku, gdzie jest 116 tys. ton węgla i w elektrowni w Słowiańsku, która obecnie nie pracuje.

„ W pozostałych miejscach zostało 220 tys. ton węgla, co absolutnie nie wystarcza do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju” – zaznaczył.Minimalny poziom zapewniający taką gwarancję to 522 tys. ton, w tym 51 tys. ton antracytu i 471 tys. ton węgla gazowego.

Zajczenko podkreślił też, że ukraiński system energii zdołał utrzymać równowagę podczas poprzedniego, mroźnego tygodnia dzięki zwiększonemu importowi energii elektrycznej z Białorusi.Dalszy wzrost tego importu jest jednak utrudniony z uwagi na niedostateczną zdolność przesyłową między systemami energetycznymi obu krajów.

P rzeczytaj:   Ukraina chce odciąć się od białoruskiego i rosyjskiego systemu elektroenergetycznego 

Zajczenko przyznał, że przy niedostatecznych dostawach węgla możliwe zbilansowanie będzie wymagać albo przejścia na spalanie gazu ziemnego, albo na wyłączanie odbiorców.

W sierpniu 2020 roku ukraiński rząd podjął decyzję o nałożeniu specjalnych ceł na importowany węgiel, olej napędowy i gaz skroplony.

  ua.interfax.com.ua   / Kresy.pl

FAKT.PL

Więcej postów