Pieskow: Rosja jest gotowa do nawiązania dialogu z nową administracją USA jeśli wyraziłaby ona ochotę

September 5, 2013. - Russia, Saint Petersburg, Strelna. - G20 Leaders' Summit. In picture: Russian presidential press secretary Dmitry Peskov at a briefing.

Rosja jest gotowa do nawiązania dialogu z nową administracją Stanów Zjednoczonych jeśli wyraziłaby ona taką ochotę – oświadczył w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Oskarżył także USA o mieszanie się w wewnętrzne sprawy Rosji.

O czywiście, liczymy na nawiązanie dialogu  – oświadczył w niedzielę Pieskow. „Jeżeli obecna amerykańska administracja jest gotowa i wyraziłaby chęć, to nie mam wątpliwości, że nasz prezydent odpowie”- dodał,  cytowany   przez agencję „Reuters”. Zaznaczył, że w czasie rozmowy trzeba by było omówić różne „punkty sporne”.

Rzecznik Kremla zbagatelizował także skalę sobotnich demonstracji, podczas których policja zatrzymała ponad 3000 osób. Podczas niedzielnego wywiadu w programie „Moskwa. Kreml. Putin” na antenie Rossija-1  przekonywał  , że prezydenta Rosji popiera znacznie więcej osób niż mogą przyciągnąć protesty.

W sobotę Stany Zjednoczone wezwały rosyjskie władze do uwolnienia uczestników protestów oraz dziennikarzy, którzy zostali zatrzymani podczas demonstracji poparcia zatrzymanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

  Przypomnijmy  , że podczas protestów w obronie Nawalnego, które odbywały się w sobotę w całej Rosji, rosyjska policja zatrzymała prawie 3500 osób i użyła siły do przerwania sobotnich wieców.

W ubiegłą niedzielę rosyjski opozycjonista  Aleksiej Nawalny wrócił do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”  . Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej    funkcjonariusze zatrzymali Nawalnego  . Decyzją sądu został    umieszczony w areszcie na 30 dni  . W tym czasie ma zapaść decyzja o odwieszeniu jego wyroku więzienia.

Już po aresztowaniu Nawalnego jego współpracownicy opublikowali materiał wideo, w którym    opozycjonista zarzucił Władimirowi Putinowi, że za pieniądze z łapówek wystawił na brzegu Morza Czarnego pałac kosztujący 1,5 mld dolarów  . W ciągu 3 dni nagranie zyskało na YouTube ponad 58 mln wyświetleń, stając się najpopularniejszym rosyjskim materiałem w tym serwisie.

Agencja „Reuters” zwraca uwagę, że aktualne relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Federacją Rosyjską są wyjątkowo napięte.

Putin był jednym z ostatnich światowych przywódców, którzy pogratulowali Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA.

Jedną z palących kwestii, które oba państwa muszą rozwiązać, jest traktat o kontroli zbrojeń, znany jako Nowy START, który wygasa 5 lutego.

reuters.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!