Węgry kupią 2 mln dawek rosyjskiej szczepionki na koronawirusa

Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto poinformował w piątek, że Węgry kupią od Rosji ilość szczepionki Sputnik V wystarczającą do zaszczepienia 1 mln ludzi, czyli 2 mln dawek.

Szijjarto rozpoczynając rozmowy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem poinformował o szczegółach podpisanej w piątek umowy pomiędzy Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich i stroną węgierską. „Zgodnie z umową uzyskamy dostęp do partii szczepionki potrzebnej do zaszczepienia miliona obywateli” – mówił Szijjarto.

Według ministra mowa o potencjalnych dwóch milionach dawek, biorąc pod uwagę, że szczepionka wymaga podania w dwóch dawkach. „Umówiliśmy się na trzyetapowy zakup szczepionki. W pierwszym miesiącu – 300 tysięcy, w drugim – pół miliona, a wreszcie w trzecim miesiącu – 200 tysięcy dawek potrzebnych do zaszczepienia tej samej liczby ludzi” – przytacza jego słowa Interfax.

Szijjarto wyrażał ubolewanie z faktu, że szczepionki docierają „bardzo wolno” na Węgry. „Dlatego uzgodnienia ze stroną rosyjską były dla nas bardzo ważne, abyśmy mogli kupować w dużych ilościach odpowiednie preparaty medyczne z niezależnego źródła” – mówił Szijjarto.

W piątek ministerstwo zdrowia Rosji powiadomiło Interfax, że pierwsza dostawa szczepionki Sputnik V trafi na Węgry w ciągu 30 dni.

  Jak informowaliśmy w czwartek  , Węgry zostały pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zatwierdził rosyjską szczepionką na koronawirusa Sputnik V.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*