Duda pogrążony w smutku. Przekazał dramatyczne wieści. „Kończy się jakaś…”

Duda pogrążony w smutku

Andrzej Duda z samego rana dowiedział się o czymś bardzo smutny. Jego serce napełnił żal i wzruszenie. Oto przyszła wiadomość, że w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, autor serii słynnych komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Duda w pięknych słowach pożegnał rysownika.

Prezydent Andrzej Duda jest pogrążony w wielkim smutku. Wszystko przez bardzo przykrą wiadomość, jaka się pojawiła. Duda dowiedział się, że w nocy z czwartku na piątek zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel. Rysownik miał bogaty życiorys, był powstańcem warszawskim. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim. Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeszcze w 2018 roku Papcio Chmiel gościł w Pałacu Prezydenckim, zostawił wtedy niezwykły upominek: grafikę z Tytusem, Romkiem i  A’Tomkiem, która nawiązywała do 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Nic dziwnego, że śmierć twórcy wstrząsnęła prezydentem.

Andrzej Duda napisał na Twitterze: – Na Wieczną Wartę odszedł „Papcio Chmiel”, Henryk J. Chmielewski – rysownik, autor komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka. Żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Harcerz 70 WDH. Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!