USA: „WSJ”: Donald Trump chce stworzyć własną partię polityczną

W ubiegłym tygodniu Donald Trump miał mówić o założeniu własnej partii politycznej. Miał także informować o swoich zamiarach kilka osób z najbliższego otoczenia politycznego – wynika z informacji „The Wall Street Journal”. Ustępujący prezydent deklarował też, że chciałby aby jego ugrupowanie nazywało się „Partia Patriotów”.

Nie jest jasne, jak poważnie Trump traktuje pomysł założenia własnej partii, co wymagałoby znacznej inwestycji czasu i środków. Prezydent ma dużą bazę zwolenników, a wielu z nich nie stanowią osoby mocno zaangażowane i lojalne względem Partii Republikańskiej –  napisał   w środę „The Wall Street Journal”.

W Stanach Zjednoczonych istotne znaczenie mają dwie partie polityczne – Partia Republikańska i Partia Demokratyczna. Ugrupowania inne niż dwa wspomniane zwykle nie zdobywały wystarczającego poparcia, by odegrać ważną rolę i zwyciężyć w krajowych wyborach.

Zobacz także:  USA: Trump ogłosił 22 stycznia narodowym dniem świętości życia ludzkiego  

Ewentualne założenie partii przez Donalda Trumpa spotkałoby się prawdopodobnie z silnym sprzeciwem ze strony przedstawicieli republikanów, którzy straciliby część elektoratu.

  Przypomnijmy  , że przeprowadzone w dniach 8-12 stycznia badanie Pew Research Center wykazało, że Donald Trump opuszcza Biały Dom z poparciem rzędu 29 proc. (spadek o 9 punktów procentowych od sierpnia).

20 stycznia to ostatni dzień urzędowania Donalda Trumpa na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W ostatnim dniu swojego urzędowania, prezydent USA Donald Trump  ułaskawił 73 osoby, a 70 złagodził wyroki  . Na liście ułaskawionych jest m.in. jego dawny doradca, Steve Bannon.

wsj.com / kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!