Koronawirus. Sądy anulują kary od sanepidu

Sądy anulują kary od sanepidu

Wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie seryjnie anuluje kary sanepidu za chodzenie bez maseczki, naruszenie zasad kwarantanny, czy za naruszenie zakazu przemieszczania się.

Do wojewódzkiego sądu administracyjnego w Warszawie trafiło 100 skarg (15 z nich złożył RPO – red.) na decyzje mazowieckiego sanepidu, który w 2020 roku nakładał kary za łamanie ograniczeń epidemiologicznych podczas lockdownu.

Podczas posiedzeń 12, 13 i 14 stycznia sąd unieważnił 18 decyzji sanepidu. Chodziło m.in. o kary po 10 tys. zł za naruszenie zakazu przemieszczania się, a także karę 5 tys. zł za naruszenie obowiązku zasłaniania twarzy.

Nieznane są uzasadnienia orzeczeń, bowiem decyzje sądu zapadają na posiedzeniach niejawnych. Sąd powody kasowania kar poda dopiero w pisemnych uzasadnieniach, które będą gotowe za kilka tygodni.

Wcześniej głośno było o orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, w którym stwierdzono, że wydane rozporządzenie do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi są niezgodne z konstytucją.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu orzekł bowiem, że fryzjer, który ostrzygł klienta trzy dni po zamrożeniu gospodarki, nie musi płacić 10 tys. zł grzywny.

Oko.press informuje, że w środę 20 stycznia stołeczny sąd administracyjny ma rozpoznać kolejne skargi na decyzje mazowieckiego sanepidu.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!