USA zakończyły wycofywanie wojsk z Somalii

Armia USA podała, że wycofanie amerykańskich żołnierzy z Somalii zostało zakończone do połowy stycznia.

Jak podał w niedzielę Głos Ameryki, rzecznik Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Afryce (AFRICOM) pułkownik Christopher P. Karns potwierdził, że wyprowadzenie amerykańskich wojsk z Somalii zostało zakończone przed upływem terminu  określonego w grudniu zeszłego roku przez prezydenta Donalda Trumpa  , czyli do połowy stycznia br.

Nie oznacza to, że w Somalii nie ma już żadnych żołnierzy sił zbrojnych USA. Karns powiedział, że w Somalii utrzymywana jest „bardzo ograniczona” wojskowa obecność USA. Rzecznik odmówił podania liczby pozostałych żołnierzy, ich lokalizacji i tego, czym się zajmują, powołując się na względy bezpieczeństwa. „Dyrektywa prezydenta została wykonana” – zapewnił Karns.

Wcześniej amerykańscy wojskowi informowali, że większość personelu USA zostanie przeniesiona do innego miejsca w Afryce, ale Karns również odmówił ujawnienia tej lokalizacji „z powodu trwających operacji”.

Liczba personelu wojskowego USA w Somalii wahała się od 650 do 800 osób. Wojska amerykańskie wspierały i szkoliły tam elitarną somalijską jednostkę znaną jako Brygada Danab w walce z grupą al-Shabab, filią Al-Kaidy.

Jak podaje Głos Ameryki, jeszcze 13 stycznia AFRICOM informował o trzecim w tym roku nalocie na al-Shabab, w wyniku którego zniszczono kompleks budynków i zabito jednego członka al-Shabab. W niedzielę grupa bojowników al-Shabab zaatakowała konwój sił somalijskich eskortujących gubernatora regionu i oficerów wojskowych około 50 kilometrów na zachód od stolicy kraju, Mogadiszu. Konwój był w drodze na lotnisko Ballidogle, gdzie stacjonowało wielu amerykańskich żołnierzy. Według nieoficjalnych informacji kilku żołnierzy somalijskich zostało rannych.

Agencja Associated Press pisze, że eksperci ostrzegają, iż wycofanie amerykańskiego personelu wojskowego następuje w najgorszym możliwym momencie dla Somalii, ponieważ al-Shabab udoskonala swoje umiejętności tworzenia bomb i nadal atakuje cele wojskowe i cywilne, nawet w Mogadiszu. Wycofanie wojsk USA odbyło się niecały miesiąc przed planowanymi w Somalii krajowymi wyborami.

  Przypomnijmy  , że w piątek Pentagon poinformował, że liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie została zmniejszona z 4,5 do 2,5 tysiąca.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!