Sondaż: PiS wciąż prowadzi, nawet przy częściowym zjednoczeniu opozycji

Konsolidacja opozycji przynosi jej sondażowe zyski, ale PiS nadal jest na pierwszym miejscu – wynika z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Prawo i Sprawiedliwość w pierwszym sondażu w nowym roku wygrywa zarówno wtedy, gdy każda z opozycyjnych partii startuje osobno, jak i w przypadku częściowego ich zjednoczenia.

W pierwszym wariancie badania „Rzeczpospolitej” sprawdzono, na jakie poparcie mogą liczyć partie, idąc pod własnymi szyldami. Zwycięża Zjednoczona Prawica ( 33,2 proc. ), KO może liczyć na  20,6 proc.  Ruch Szymona Hołowni – Polska 2050 – na  12,6 proc. , Lewica zdobywa  7,7 proc.  W Sejmie byłaby jeszcze Konfederacja z  6,4 proc.  oraz Koalicja Polska–PSL z  5,2 proc.  Niezdecydowanych jest aż  14,3 proc. 

Coraz głośniej mówi się o konsolidacji opozycji. „Rz” sprawdziła również taki wariant. PiS uzyskuje w nim  32,7 proc.  głosów. Blok PO–Nowoczesna–Lewica ma  30,5 proc.  Blok Szymona Hołowni i PSL –  14,5 proc.  Konfederacja ma  7,5 proc.  Niezdecydowanych – co jest bardzo ważne – jest nawet nieco więcej niż w wariancie pierwszym, czyli  14,8 proc. 

– Wszystkie warianty są możliwe. Możliwy jest szeroki blok, ale najbardziej prawdopodobne jest powstanie bloku centrum PO–PSL z Szymonem Hołownią i drugiego bloku Lewicy – prognozuje rozmówca „Rzeczpospolitej” z zarządu PO.

O zjednoczenie się opozycji zapytano też polityków Koalicji Polskiej–PSL. – Wybory europejskie w 2019 r. pokazały, że jedna lista przegra z PiS. Poza wspólnotą celu musi być też wspólnota wartości. Dlatego już przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi mówiliśmy, że dwa bloki opozycji dają szansę na zachowanie zarówno wspólnoty celu, jak i wspólnoty wartości. I naszym zdaniem jest to na ten moment najbardziej efektywne – mówi „Rz” Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Sondaż pokazuje sytuację na starcie 2021 r. Dla PiS poza kwestiami bieżącymi, jak program szczepień, który wchodzi w decydującą fazę, liczy się teraz najbardziej nowy plan na ład po pandemii. – Tak duża liczba osób niezdecydowanych pokazuje, że po decyzji TK wyborcy, którzy odeszli od nas, nie znaleźli dla siebie nikogo – mówi w rozmowie z „Rz” poseł PiS.

  Przeczytaj więcej w artykule „Rzeczpospolitej”  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*