Ukraina poprosiła KE o pomoc w uzyskaniu szczepionki na koronawirusa

Premier Ukrainy Denys Szmyhal oficjalnie poprosił Komisję Europejską o pomoc we wcześniejszym uzyskaniu szczepionki na koronawirusa.

Jak podał w piątek ukraiński portal Europejska Prawda, premier Ukrainy Denys Szmyhal wysłał do Komisji Europejskiej pismo z prośbą o pomoc we wcześniejszym uzyskaniu szczepionki na koronawirusa. Portal powołał się przy tym na tweeta brukselskiego korespondenta Radia Swoboda Rikarda Jozwiaka.

Jozwiak zacytował domniemane zdanie z listu ukraińskiego premiera: „Ekstremalnie wysoki globalny popyt i warunki dostaw dla szczepionek czynią naszą pozycję negocjacyjną nieporównywalną z [pozycją] UE”. Szmyhal miał także zwrócić Komisji Europejskiej uwagę, że obecnie Ukraina nie ma szans na otrzymanie szczepionki wcześniej niż w marcu br.

Później tego samego dnia doniesienia Jozwiaka potwierdziła rzeczniczka premiera Ukrainy Ołha Kuryszko. „Rzeczywiście, premier skierował oficjalne pismo do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie wsparcia dla wczesnego dostępu Ukraińców do szczepień. Mówimy o otrzymaniu szczepionki przez Ukrainę przed marcem, kiedy spodziewane są pierwsze partie szczepionek w ramach programu COVAX” – oświadczyła Kuryszko.

  Jak pisaliśmy  , 13 państw UE, w tym Polska, zaapelowało ostatnio do KE o podzielenie się szczepionkami z krajami Partnerstwa Wschodniego, w tym z Ukrainą.

Przypomnijmy, że w ramach wspieranego przez UE programu COVAX, Ukraina ma otrzymać za darmo 8 mln dawek szczepionki na koronawirusa.  Pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że ponadto Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek   „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jednocześnie ukraińskie ministerstwo zdrowia  podpisało kontrakt na dostarczenie Ukrainie 1,9 mln dawek szczepionki na koronawirusa   opracowanej przez chińską firmę biotechnologiczną Sinovac Biotech. Miałaby ona trafić na Ukrainę w tym miesiącu.

Wcześniej    podawaliśmy  , Ukraina zarezerwowała dotąd szczepionki dla 2,1 mln osób i zabezpieczyła 2,6 mld hrywien na ich zakup.

CZYTAJ TAKŻE:  Ukraina: potajemne szczepienia parlamentarzystów przemyconymi szczepionkami? Zełenski reaguje  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*