Miliony dla ojca Rydzyka to nie wszystko. Dostanie też Duda i Szpital Narodowy. Rządowe prezenty na koniec roku

Miliony dla ojca Rydzyka to nie wszystko. Dostanie też Duda i Szpital Narodowy. Rządowe prezenty na koniec roku

60 milionów złotych – tak zawrotną kwotę otrzyma Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu, którego współzałożycielem jest Lux Veritatis czyli Fundacja Ojca Rydzyka. Za zgodą rządu, to jeden z wydatków, które nie wygasają w 2020 r. wraz z upływem roku budżetowego. Na przychylność rządu mógł liczyć nie tylko ojciec Rydzyk, ale także Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy, która dzięki temu zyskała miliony złotych na remonty prezydenckich rezydencji.

30 grudnia 2020 r. Rząd tuż przed końcem roku przyjmuje projekt rozporządzenia w sprawie wydatków niewygasających wraz z upływem roku budżetowego. Co to oznacza? To zaplanowane pieniądze – i to nie małe – których nie udało się wydać przez instytucje publiczne w danym roku. Bez rządowego rozporządzenia, musiałyby wrócić do budżetu. Tymczasem dzięki rządowej decyzji będą mogły być wydane przez urzędników w 2021 r. Jest na to czas do 30 listopada.

Fakt przeanalizował listę wydatków, które właśnie zostały przesunięte na 2021 r. Jest pokaźna – liczy aż 1186 pozycji. „W roku 2020 sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19 spowodowała potężne perturbacje gospodarcze i nieodwracalne skutki społeczno-gospodarcze. Wskutek pandemii część wydatków publicznych, które były zaplanowane w ramach środków budżetowych ujętych w ustawie budżetowej na rok 2020 nie zostało bądź do 31 grudnia 2020 r. nie zostanie ukończona” – tak decyzję o wielomilionowych przesunięciach tłumaczy rząd. Wczytaliśmy się w dokument.

60 mln zł na inwestycje ojca Rydzyka

Najwięcej emocji budzi przekazanie 60 mln zł na budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II w Toruniu. Powstaje ono na mocy umowy podpisanej między resortem kultury i fundacją Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Inwestycja pochłonie ponad 110 mln zł i współfinansowana jest z rządowej dotacji. Decyzją rządu, niewykorzystane w 2020 r. na ten cel 60 mln zł, nie wróci do budżetu, ale będzie mogło być przeznaczone na inwestycję. Nie tylko budowane przez o. Rydzyka muzeum może się cieszyć z ocalałych milionów.

Prawie 8 milionów złotych na remonty u prezydenta

Wśród wydatków niewygasających znalazły się także miliony dla Kancelarii Prezydenta. Dokładnie chodzi o kwotę 7 853 885 zł, jakie miały być wydane na remonty i prace inwestycyjne w prezydenckich budynkach. Dzięki decyzji rządu, kwota ta będzie mogła być wydana do końca 30 listopada tego roku. Tym samym, Kancelaria Prezydenta zyskuje kolejne, ogromne pieniądze na remonty swoich rezydencji. Jak informowaliśmy w Fakcie, w 2021 r. urzędnicy zaplanowali na ten cel więcej aż o 4,8 mln zł wiedząc, że… w 2020 r. i tak nie wydadzą całej przeznaczonej na to kwoty. – To wygląda tak, jakby był 1945 rok i wszystko nadawało się do totalnego remontu – tak decyzję o milionach na modernizację zabytkowych i niezabytkowych obiektów prezydenckich komentuje Faktowi poseł KO Jarosław Urbaniak.

15 mln zł na badanie opinii widzów

15 mln zł ocaliła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na program Telemetrii Polska. Co ciekawe, pieniądze na ten cel rząd przyznał KRRiT jesienią, przy okazji nowelizacji budżetu na 2020 r. Wydatek ten krytykowali posłowie opozycji, którzy zarzucali, że mimo pilniejszych wydatków, urzędnicy będą badać za publiczne pieniądze, które stacje telewizyjne Polacy oglądają najczęściej.

9,5 mln zł na auta dla agentów

Podobnie wyglądała sytuacja z zakupem samochodów dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego. CBA walczyło o pieniądze na ten cel przy okazji jesiennej nowelizacji budżetu na 2020 r. Wywalczyło, teraz wydatek ten przesunięto na 2021 rok. A chodzi o ogromne pieniądze – aż 9,5 mln zł. Jak wyjaśniają urzędnicy, chodzi o wymianę samochodów z 2006 i 2007 roku. – Auta mają ponad piętnaście lat. Zagrażają życiu i zdrowiu użytkowników – twierdził w Sejmie wiceszef CBA Daniel Karpeta.

30 mln zł na szpitale tymczasowe

Dzięki decyzji rządu, zagwarantowany jest zastrzyk pieniędzy dla Szpitala Narodowego. Chodzi o niewykorzystane 5,7 mln zł na „zadania polegające na dostosowaniu komórek organizacyjnych do udzielania świadczeń pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2 w lokalizacji tymczasowej na bazie terenu PGE Narodowego” oraz 3,6 mln zł na zakup sprzętu dla Szpitala Narodowego przejdzie na ten rok. Przesunięto także na ten rok kwotę 26 776 000 zł, jakie miały być w 2020 r. wydane przez Wojskowy Instytut Medyczny na budowę szpitala modułowego.

1,4 mln zł na boisko

Są też wydatki, z których – dzięki przesunięciu – może wreszcie ucieszą się zwykli obywatele. Chodzi o budowę boiska w Truskolasach w woj. śląskim. W 2019 r. premier Mateusz Morawiecki obiecał rządowe dofinansowanie na pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią. – Moim marzeniem jest, by młodzież z takich miejscowości jak ta mogła trenować. By była szkolona według najlepszych wzorców, ale by wdrażano także nasze własne, polskie, nowatorskie rozwiązania – przekonywał szef rządu.

Nie bez powodu wybrano właśnie Truskolasy – tu wychowywał się znany piłkarz Jakub Błaszczykowski. Minęło półtora roku – a boiska wciąż nie ma. Ale skoro są zapewnione pieniądze w budżecie, to może wreszcie powstanie w 2021 r.?

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!