Ukraina planuje utworzyć Agencję Technologii Obronnych na wzór amerykańskiej DARPA

W 2021 roku planowane jest utworzenie ukraińskiej Agencji Technologii Obronnych, na wzór amerykańskiej agencji DARPA, zajmującej się zaawansowanymi projektami przemysłu obronnego.

We wtorek ukraiński wicepremier i minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy Ołeh Uruśkij spotkał się z przedstawicielami Ligi Przedsiębiorstw Obronnych Ukrainy. To niepaństwowe zjednoczenie prywatnych producentów uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Ukrainy. Minister zapoznał się produktami firm wchodzących w skład Ligi, m.in. samochodem opancerzonym Kozak-2M i procesem jego produkcji.

Podczas spotkania wicepremier powiedział, że w tym roku planowane jest utworzenie Agencji Technologii Obronnych, na wzór amerykańskiej agencji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency, pol. Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych). Miałaby ona przyczynić się do tworzenia obiecujących egzemplarzy próbnych uzbrojenia, a także pojazdów i sprzętu wojskowego.

Uruśki zaznaczył przy tym, że póki co nie wyasygnowano środków na utworzenie nowej agencji. Nie wykluczył jednak, że w ciągu roku, w ramach korekt ustawy budżetowych, zostaną wprowadzone w tym celu określone zmiany.

Podczas rozmów z przedstawicielami prywatnych firm zbrojeniowych wicepremier podkreślił, jak duże znaczenie ma ich wkład w zwiększanie efektywności bojowej ukraińskiego wojska, w tym we współpracy ze spółkami państwowymi. Zaznaczył, że wiele opracowanych przez nie prototypów przyjęto na stan uzbrojenia armii Ukrainy, a sprzęt ten jest intensywnie wykorzystywany. Powiedział też, że zarówno prywatne, jak i państwowe firmy zbrojeniowe dzielą wspólne problemy, których rozwiązanie jest ważne dla dalszego, efektywnego działania sektora przemysłu obronnego w kraju.

Podczas spotkania omówiono także kierunki rozwoju współpracy wojskowo-technicznej i partnerstwa państwowo-prywatnego, a także wspólne drogi dla rządu i prywatnych producentów do rozwiązania bieżących problemów.

Obecnie w skład Ligi Przedsiębiorstw Obronnych Ukrainy wchodzi 68 prywatnych ukraińskich firm, producentów sektora obronnego i sprzętu podwójnego zastosowania. Wśród założycieli Ligi jest kompania informacyjno-konsultingowa „Defense Express”, prowadząca portal defence-ua.com.

  defence-ua.com   /  facebook   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!