Kaczyński zajmie się uzbrojeniem

W najbliższych tygodniach zostanie wypracowany harmonogram inwestycji w infrastrukturę, z której będą korzystać wojska USA stacjonujące w Polsce – zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Dodał, że na ukończeniu jest projekt ustawy powołującej Agencję Uzbrojenia, którym ma się zająć Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, kierowany przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

– Agencji Uzbrojenia ma być podstawową instytucją odpowiedzialną za pozyskiwanie sprzętu wojskowego oraz jedynym ośrodkiem decyzyjnym – zapowiadał jeszcze we wrześniu 2020 Mariusz Błaszczak.

AU ma zająć się uzbrojeniem kompleksowo – począwszy od identyfikacji produktów spełniających wymagania operacyjne, poprzez przeprowadzenie postępowania przetargowego, negocjacje i zawieranie umów, nadzór nad jakością i użytkowaniem, promocję polskiego sprzętu wojskowego na rynkach zagranicznych i jego wycofywanie z użycia.

Pytany, na jakim etapie jest obecnie projekt powołania zapowiadanej Agencji oraz kiedy może trafić pod obrady rządu, Błaszczak powiedział, że „jesteśmy na finiszu tych prac”. To dokument kluczowy dla procesu zakupowego i modernizacyjnego w wojsku na najbliższe lata, a nawet dekady, dlatego musi być bardzo dokładnie dopracowany. Moim głównym założeniem i planem na Agencję Uzbrojenia jest to, że stanie się ona jedynym, centralnym ośrodkiem decyzyjnym w całym procesie pozyskiwania sprzętu wojskowego oraz cyklu jego życia.

Kilka instytucji w jednej

– Agencja zunifikuje zadania i zdolności kilku instytucji, które do tej pory dzieliły między sobą poszczególne etapy wprowadzania nowego sprzętu wojskowego do użytku – powiedział szef MON. –  Bywało tak, że realizacja programu modernizacyjnego trwała latami i była kilkukrotnie odwoływana lub anulowana. Agencja ma proces uprościć i być jego jedynym „właścicielem” od początku do końca – dodał minister.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że projektem ustawy powołującej Agencję Uzbrojenia zajmie się Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, kierowany przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Czym zajmuje się Kaczyński?

Jarosław Kaczyński dołączył na początku października 2020 r. do rządu Mateusza Morawieckiego. Powołany został na stanowisko wicepremiera i przewodniczącego nowego komitetu do spraw bezpieczeństwa narodowego i obrony. Od samego początku opozycja domagała się wyjaśnień ws. tego, czym dokładnie zajmuje się w rządzie prezes PiS.

Zapytanie do KPRM w tej sprawie wystosował poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski. W odpowiedzi podsekretarz stanu Jarosław Wenderlich przekazał, że Kaczyński ma szerokie kompetencje jako przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa, które „zajmuje się formułowaniem ocen i opinii”. Decyzje zapadają natomiast na drodze uzgodnienia, a przy braku porozumienia rozstrzygające zdanie ma przewodniczący komitetu – czyli prezes PiS.

Wenderlich dodał, że Kaczyński, jak i jego komitet, nie mogą podejmować wiążących decyzji dotyczących Wojska Polskiego, służb wewnętrznych, wymiaru sprawiedliwości czy spraw zagranicznych. Przewodniczącemu komitetu nie przysługuje także prawo reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej czy pełnienie nadzoru wobec ministrów rządu.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*