Wojsko Polskie na pomoc Chorwacji

Wojsko Polskie na pomoc Chorwacji a

1 stycznia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Republiki Chorwacji skierowano pomoc humanitarną, którą dostarczą samoloty transportowe 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Zgodnie z komunikatem, na prośbę strony chorwackiej transport obejmuje namioty mieszkaniowe dla osób, które straciły swój dorobek w wyniku trzęsienia ziemi. Kataklizm miał miejsce 29 grudnia w pobliżu miasta Petrinja. Według dotychczasowych danych zginęło siedem osób, 26 kolejnych odniosło rany, a spora część zabudowy jest uszkodzona. Już tego samego dnia gotowość do pomocy ogłosiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nie można wykluczyć, że w ciągu najbliższych dni do Chorwacji polecą kolejne pakiety pomocy. Obecnie Ministerstwo Obrony Narodowej, ani Spraw Zagranicznych nie informują o szczegółach wsparcia dla Chorwatów.

Dla personelu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego tego typu operacje nie są nowością. Dzięki potencjałowi dwóch eskadr, wyposażonych w średnie samoloty Lockheed Martin C-130E Hercules oraz lekkie Airbus C-295M, są one w stanie wykonywać tego typu misje na obszarze Europy i Bliskiego Wschodu bądź Afryki. W ciągu najbliższych lat możliwości, w tym związane z realizacją misji humanitarnych, mają zostać zwiększone po przejęciu i wdrożeniu do eksploatacji pięciu samolotów C-130H Hercules. Umowa w tej sprawie ze Stanami Zjednoczonymi nadal nie została podpisana. Najprawdopodobniej „kością niezgody” pozostaje brak polskiej akceptacji zlecenia gruntownych przeglądów i modernizacji „darowanych” samolotów firmom amerykańskim.

ZBIAM.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*