Szef MSZ Iranu: Izrael szykuje atak na USA

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w sobotę, że „izraelscy prowokatorzy” szykują atak na amerykańskie siły w Iraku, by wciągnąć USA w wojnę przeciwko Iranowi w ostatnich dniach prezydentury Donalda Trumpa.

„Nowe informacje wywiadowcze z Iraku wskazują, że  izraels  cy agenci-prowokatorzy planują atak przeciwko Amerykanom, stawiając odchodzącego  Trumpa   w trudnej sytuacji z fałszywym casus belli” – napisał Zarif na Twitterze.

Szef irańskiej dyplomacji poradził amerykańskiemu prezydentowi, by „strzegł się pułapki”, bo „jakiekolwiek fajerwerki” obrócą się przeciwko Ameryce.

Siły USA w Iraku były wielokrotnie celem ataków bojówek związanych z Iranem. Po jednym z nich w styczniu 2020 roku Amerykanie zabili w Bagdadzie dowódcę irańskich sił specjalnych al-Kuds generała Kasema Sulejmaniego.

W środę USA wysłały na Bliski Wschód dwa bombowce B-52, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej. Według agencji Reutera miał to być pokaz siły, mający zniechęcić Iran do zaczepnych akcji.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*