Sondaż: PiS bez partii Ziobry straciłby władzę

Gdyby partie tworzące dziś Zjednoczoną Prawicę wystartowałyby w wyborach samodzielnie, to PiS nie mógłby liczyć na samodzielne rządy. Spośród sojuszników PiS do Sejmu dostałaby się tylko Solidarna Polska, która popiera nieco ponad 5 proc. badanych – wynika z sondażu Indicatora dla „Rzeczpospolitej”.

W sondażu założono, że PiS, Solidarna Polska oraz Porozumienie w wyborach startują samodzielnie, a nie jako koalicja. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyłaby wówczas 25,7 proc. głosów. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry weszłoby do Sejmu z poparciem na poziomie 5,4 proc. Porażkę wyborczą poniósłby Jarosław Gowin i jego Porozumienie, które znalazłoby się poza parlamentem. Na jego partie chce głosować 2,8 proc. ankietowanych.

Jak wypadają wówczas inne partie? Najsilniejszą partią oprócz PiS w Sejmie byłaby Koalicja Obywatelska, która zdobyłaby 20,3 proc. Na trzecim miejscu byłaby Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 13,2 proc.

Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica (8,6 proc.), Konfederacja (6,5 proc.) oraz PSL (5,4 proc.).

Poza Sejmem oprócz Porozumienia znalazłby się również Kukiz’15 z wynikiem 3,4 proc.

„Rzeczpospolita” obliczyła również rozkład mandatów przy takich wynikach. PiS miałby 161 mandatów, KO – 123, Polska 2050 – 73, Lewica – 40, Konfederacja – 26, Solidarna Polska – 18 oraz PSL – 18.

FAKT.PL

Więcej postów