W 2020 roku siły NATO wykonywały misje przechwycenia rosyjskich samolotów nad Europą około 350 razy

Siły powietrzne NATO miały przez cały rok przechwycić nad Europą około 350 rosyjskich samolotów, które zbliżały się do granic państw członkowskich – poinformował w poniedziałek Sojusz na swojej stronie internetowej.

Siły powietrzne NATO w całej Europie w 2020 roku ponad 400 razy przechwyciły nieznane samoloty zbliżające się do przestrzeni powietrznej Sojuszu. Prawie 90 procent tych misji, około 350, było odpowiedzią na loty rosyjskich samolotów wojskowych. To umiarkowany wzrost od 2019 roku.

Rosyjskie samoloty wojskowe często nie przesyłają kodu transpondera wskazującego ich pozycję i wysokość, nie przesyłają planu lotu lub nie komunikują się z kontrolerami ruchu lotniczego, co stanowi potencjalne zagrożenie dla samolotów cywilnych.

Zobacz też:  Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe nad Bałtykiem  

„W ostatnich latach byliśmy świadkami zwiększonego poziomu rosyjskiej aktywności wojskowej w pobliżu granic Sojuszu” – powiedziała rzecznik NATO Oana Lungescu. „Zawsze jesteśmy czujni. Myśliwce NATO są na służbie przez całą dobę, gotowe do startu w przypadku podejrzanych lub niezapowiedzianych lotów w pobliżu przestrzeni powietrznej naszych sojuszników. Nadzór powietrzny to ważny sposób, w jaki NATO zapewnia bezpieczeństwo naszym członkom” – dodała.

W całej Europie około 40 radarów nadzoru powietrznego i węzłów raportowania oraz około 60 odrzutowców NATO pełni służbę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby służyć jako siły szybkiego reagowania dla samolotów, które znajdują się w niebezpieczeństwie lub naruszają międzynarodowe zasady latania w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu.

Zobacz też:  Rosyjskie myśliwce zostały poderwane w celu przechwycenia brytyjskiego samolotu zwiadowczego – kolejny taki incydent  

Odrzutowce NATO reagują na niezapowiedziane loty wojskowe, a także na utratę przez cywilne statki powietrzne łączności z kontrolerami ruchu lotniczego z jakiegokolwiek powodu, od problemów technicznych po porwanie. NATO posiada dwa centra operacji lotniczych – jedno w Niemczech, obejmujące północną Europę i jedno w Hiszpanii, obejmujące południe – które monitorują wszystkie ruchy powietrzne w Europie.

Zobacz też:  Amerykańskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty rozpoznawcze w pobliżu Alaski [ VIDEO]  

FAKT.PL

Więcej postów