Rumunia ma nowy rząd z wicepremierem-Węgrem, który do niedawna miał zakaz wjazdu na Ukrainę

Rumuński parlament udzielił wotum zaufania centroprawicowemu rządowi Florinowi Citu stworzonemu przez koalicję, do której weszła partia reprezentująca mniejszość węgierską. Jednym z wicepremierów został lider tej partii Hunor Kelemen, który, jak odnotowały ukraińskie media, do niedawna miał zakaz wjazdu na Ukrainę. Węgierska partia otrzymała też trzy teki ministerialne.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, rumuński parlament zatwierdził w środę rząd utworzony przez desygnowanego na premiera Florina Citu. Wotum zaufania udzieliło nowemu rządowi 260 posłów w 455-miejscowym parlamencie.

Przypomnijmy, że po  niedawnych wyborach parlamentarnych   w Rumunii  koalicję rządową utworzyły   rządząca dotychczas Partia Narodowo-Liberalna (PNL), sojusz składający się ze Związku Ocalenia Rumunii (USR) i Partii Wolności, Jedności i Solidarności (PLUS) oraz Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDMR). Dysponują one większością w obu izbach parlamentu, mogą też liczyć na poparcie deputowanych innych mniejszości narodowych niż węgierska.

Wywodzący się z PNL premier Florin Citu to były minister finansów w rządzie Ludovica Orbana a także były ekonomista banku centralnego Nowej Zelandii i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Stanowiska wicepremierów w nowym rządzie objęli liderzy mniejszych koalicyjnych ugrupowań: Dan Barna z USR-PLUS i Hunor Kelemen z UDMR. Jak zauważył ukraiński portal Europejska Prawda, Kelemen miał do października br. trzyletni zakaz wjazdu na Ukrainę.  Przypomnijmy, że niewpuszczenie Kelemena na Ukrainę w 2019 roku wywołało kolejny wzrost napięcia pomiędzy Węgrami a Ukrainą  . Lider rumuńskich Węgrów informował wówczas dziennikarzy, że ukraińskie służby nie podały mu przyczyny wydania zakazu wjazdu.

W ramach umowy koalicyjnej węgierska partia z Rumunii otrzymała również 3 z 18 tek ministerialnych – w resortach sportu, środowiska i rozwoju.

W Rumunii zamieszkuje 1,22 miliona Węgrów stanowiących 6,1% ludności tego państwa. Zarazem Węgrzy-Seklerzy stanowią zwartą większość na znacznej części historycznego Siedmiogrodu, przez kilkaset lat będącego częścią Królestwa Węgier.    Tereny te przypadły powstałemu w XIX wieku państwu rumuńskiemu na mocy Traktatu z Trianon z 1920 roku.   Traktat przyznawał jednak prawo do autonomii zamieszkanego przez Węgrów Siedmiogrodu. Autonomia ta została jednostronnie zniesiona przez władze Rumunii w 1923 roku.

FAKT.PL

Więcej postów