Kolejki ciężarówek na brytyjskiej granicy. Rząd wysyła polskich medyków i żołnierzy WOT

Z inicjatywy premiera w czwartek o godz. 18 do Wielkiej Brytanii poleci grupa polskich medyków, którzy zapewnią szybszą realizację testów dla przekraczających granicę z Francją. Wśród nich będą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

W Dover, na prowadzącej do tego miasta autostradzie M20, na dawnym lotnisku Manston oraz w innych miejscach hrabstwa Kent w kolejkach stoi kilka tysięcy ciężarówek, z czego znaczna część jest kierowana przez Polaków. Sytuacja to skutek niedzielnej decyzji władz Francji, które na 48 godzin zamknęły możliwość wjazdu z Wielkiej Brytanii w związku z rozprzestrzeniającą się tam nową odmianą koronawirusa.

Wprawdzie od środy przeprawa przez La Manche znów jest możliwa, ale konieczny do tego jest negatywny wynik na obecność koronawirusa, a rozładowanie korków zajmie co najmniej kilka dni.

Ambasada RP w Londynie przekazała, że do czwartkowego południa udało się przeprowadzić 2 tys. 367 testów. Tylko u trzech kierowców wykryto zakażenie COVID-19.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował w czwartek, że uzgodnił ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Baptiste Djebbarim, iż promy płynące przez kanał La Manche oraz pociąg jadący tunelem przez kanał będą działać w czasie świąt Bożego Narodzenia, by szybciej rozładować potężne korki po brytyjskiej stronie. Zwykle promy nie pływają w czasie świąt.

W czwartek pod przewodnictwem wiceministrów Szymona Szynkowskiego vel Sęka oraz Marcina Przydacza w resorcie dyplomacji zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego, koordynujący pomoc polskim kierowcom.

Szynkowski vel Sęk poinformował na Twitterze, że na miejscu w Dover obecni są konsulowie i ambasador. Zapowiedział też nadzwyczajne rozwiązania celem pomocy kierowcom. Wówczas nie sprecyzował, jakie konkretnie. Zrobił to rzecznik rządu Piotr Müller.

„Z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego, który jest w kontakcie z prezydentem Francji, premierem Wielkiej Brytanii oraz przewodniczącym RE i przewodniczącym KE jeszcze dziś poleci do Wielkiej Brytanii grupa polskich medyków. Chcemy zapewnić opiekę dla pracowników polskich firm transportowych” – poinformował.

„Nasz personel medyczny zapewni szybszą realizację testów dla przekraczających granicę między Wielką Brytanią i Francją. Polskie państwo nie zostawi nikogo bez opieki. Kierowcy muszą bezpiecznie wrócić do naszego kraju” – przekazał w kolejnym wpisie.

Do wylotu kilkudziesięciu lekarzy-ratowników medycznych i pielęgniarek ma dojść o godzinie 18 z lotniska Chopina. Wśród nich będą także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*