Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie będziemy mogli spotkać się w Święta w dużym gronie rodzinnym. Wprowadzone ograniczenia zakładają , że na wigilijną kolację będziemy mogli zaprosić maksymalnie pięć dodatkowych osób spoza naszego gospodarstwa domowego.
Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka zaznaczył, że w kwestii obowiązujących przepisów dotyczących limitu liczby wigilijnych gości policjanci liczą na samodyscyplinę i wzajemne zrozumienie. – Nie chcemy przecież mieć do siebie złości w związku z tym, że zaraziliśmy bliskie nam osoby, a zakończyło się to tragicznie – powiedział.
Dodał, że policja jest zobowiązana reagować w przypadku zgłoszeń o łamaniu obostrzeń. – A takich zgłoszeń otrzymujemy dość dużo, co jest kolejnym przykładem tego, jak wielu naszych obywateli obawia się wirusa – podkreślił.
Zaznaczył, że w związku z obowiązującymi w Wigilię obostrzeniami policja nie planuje „specjalnych działań” prowadzonych pod jakąś nazwą. – Będziemy zwyczajnie reagować jak na inne zgłoszenia, czy z własnej inicjatywy – zaznaczył.
– Liczymy na odpowiedzialność, samodyscyplinę i wzajemne zrozumienie ze strony osób, które będą spożywały wieczerzę wigilijną, to szczególny rok, rok wielu wyrzeczeń spowodowanych epidemią – powiedział Ciarka.
Ciarka podkreślił jednocześnie, że jeśli policja otrzyma zgłoszenie o tym, że w budynku przebywa większa liczba osób niż dopuszczalna, to będzie musiała na takie zgłoszenie zareagować.
Za łamanie obowiązujących obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym policja może nałożyć pouczenie, mandat karny w wysokości do 500 zł, a także sporządzić wniosek o ukaranie do sądu lub notatkę do służb sanitarnych, które w drodze decyzji administracyjnej mogą nałożyć karę do 30 tys. zł.
Art. 50 konstytucji zapewnia każdemu nienaruszalność mieszkania. Policja może wejść do niego tylko w określonych przypadkach. Funkcjonariusze bez pozwolenia prokuratora mogą wejść do czyjegoś domu jedynie w sprawach niecierpiących zwłoki, gdy jest to konieczne dla zabezpieczenia dowodów przestępstwa przed ich utratą.
Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.
Źródła: PAP, Onet