Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wezwani w trybie alarmowym

Wybrane brygady WOT wzywają w weekend swoich żołnierzy w trybie alarmowym. Do jednostek ma się stawić ok. 9 tys. żołnierzy – informuje “Rzeczpospolita”. To element realizowanej cyklicznie kontroli stawiennictwa.

Jak przekazał płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa  Wojsk Obrony Terytorialnej  , od 11 do 13 grudnia w wybranych brygadach obrony terytorialnej, żołnierze zostaną wezwani do natychmiastowego stawienia się w jednostkach. To element tak zwanej kontroli stawiennictwa, realizowanej cyklicznie w WOT.

– Chodzi o to, by sprawdzić dyspozycyjność żołnierzy i wybrane wyposażenie oraz skontrolować stan sanitarny i oceniać na bieżąco wdrożone systemy powiadamiania i komunikacji z żołnierzami. Losowo wybrani żołnierze zostaną poddani badaniom antygenowym na obecność  koronawirusa   – powiedział “Rzeczpospolitej” Pietrzak.

Zgodnie z decyzją  Ministra Obrony Narodowej   takie kontrole będą realizowane raz w roku dla całej formacji oraz co najmniej jeden raz w kwartale dla każdej brygady OT. Z obowiązku stawiennictwa są wyłączeni m.in. żołnierze oddelegowani do wykonywania zadań na rzecz służby zdrowia, przebywający na kwarantannie oraz izolacji po wykonywaniu obowiązków służbowych.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

Źródło:  Rzeczpospolita  

FAKT.PL

Więcej postów