Kongres USA zobowiąże prezydenta do nałożenia sankcji na Turcję za zakup i korzystanie z systemów S-400

Ostateczna wersja corocznej ustawy o polityce obronnej Kongresu Stanów Zjednoczonych ujawniła w czwartek zobowiązanie prezydenta USA do nałożenia sankcji na Turcję za zakup systemu obrony przeciwrakietowej S-400 – poinformował Defense News.

Jak poinformował  Defense News  , Kongres Stanów Zjednoczonych ujawnił w czwartek ostateczną wersję ustawy o polityce obronnej. Jest w niej zobowiązanie prezydenta USA do nałożenia sankcji za zakup systemu obrony przeciwrakietowej S-400.

Obowiązek spadnie na administrację Trumpa, chyba że ustawa nie zostanie podpisana w przyszłym tygodniu. W takim wypadku realizacja zobowiązania spadłaby na prezydenta elekta Joe Bidena, którego inauguracja ma nastąpić 20 stycznia.

Zobacz też:  USA potępia Turcję za przeprowadzenie testów rosyjskiego S-400  

NATO twierdzi, że S-400 stanowią zagrożenie dla sojuszu wojskowego, a szczególnie zagrażają tajemnicom technicznym samolotów F-35. Prezydent może znieść sankcje, jeśli  Turcja zaświadczy, że nie ma już systemów S-400, lub są one nieaktywne.

Ustawa obejmuje również zezwolenie armii amerykańskiej na użycie sześciu samolotów F-35, które zostały wyprodukowane dla Turcji, zanim kraj został wykluczony z programu F-35 w związku z zakupem rosyjskich systemów.

Spór o S-400 jest jednym z wielu niedawnych konfliktów między Turcją a niektórymi sojusznikami z NATO.

Zobacz też:  Turcja: Erdogan do UE: Nie ulegniemy „podwójnym standardom” i „atakom”  

  Wcześniej informowaliśmy, że   minister obrony Turcji Hulisu Akar, zaproponował stworzenie amerykańsko – tureckiej grupy, która ma omówić obawy USA dotyczące technicznej kompatybilności rosyjskich systemów obronnych S -400 i amerykańskich odrzutowców F-35

Agencja uważa, że prezydent elekt Joe Biden mógłby wesprzeć wysiłki Kongresu USA, by sankcjonować Ankarę w związku z zakupem rosyjskich pocisków S-400. Waszyngton twierdzi, że użycie systemów S-400 może zagrozić obronie NATO. Turcja twierdzi, że S-400 nie byłyby zintegrowane z systemami NATO i nie stanowiłyby zagrożenia. Strona turecka wielokrotnie zaznaczała, że ​​odmowa sprzedaży przez USA pocisków Patriot skłoniła ją do poszukiwania innych sprzedawców.

„Jesteśmy gotowi zająć się obawami USA dotyczącymi kompatybilności S-400 i F-35” – poinformował Akar. „Bezpieczeństwo technologii F-35 jest tak samo ważne dla Turcji, jak dla Stanów Zjednoczonych” – powiedział, dodając, że propozycja wspólnej grupy roboczej wciąż jest na stole.

Akar dodał, że Tureckie wojsko kontynuuje przygotowania i testy systemów S-400, które, jak powiedział, „będą używane w taki sam sposób, jak (rosyjski) system S-300 jest używany przez niektórych innych członków sojuszu NATO”.

Kresy.pl/Defense News

FAKT.PL

Więcej postów