Kongres chce, żeby Pentagon zbudował tymczasowy interceptor dla systemu obrony antyrakietowej USA

Kongres USA w projekcie Ustawy o wydatkach obronnych na 2021 rok poleca Departamentowi Obrony budowę tymczasowego interceptora dla systemu obrony antyrakietowej kraju.

Jak poinformował portal DefenseNews, Kongres polecił Pentagonowi stworzyć tymczasowy, rodzimy interceptor dla systemu obrony przed międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi. Broni tej nie ma w obecnych planach agencji obrony przeciwrakietowej MDA (Missile Defense Agency), dotyczących przeciwdziałania zagrożeniom ze strony Korei Północnej i Iranu.

Według opublikowanego w czwartek projektu Ustawy o wydatkach obronnych na 2021 rok budżetowy, National Defense Authorization Act, Pentagon poprzez MDA miałby 30 dni na przystąpienie do realizacji takiego programu, po wejściu ustawy w życie. Zgodnie z treścią dokumentu, rozwiązania opracowane przez Pentagon miałyby odnosić się do „większości obecnych i krótko- średnioterminowo przewidywanych zagrożeń balistycznych dla terytorium ojczystego Stanów Zjednoczonych ze strony państw bandyckich”. Powinny też „przynajmniej być w stanie sprostać zaproponowanym zdolnościom programu Redesigned Kill Vehicle [RKV]”. To oznacza, że tymczasowy interceptor, pocisk przechwytujący, powinien wykorzystywać istniejącą już technologię „kill vehicle booster”.

Podano, że amerykańscy kongresmeni byli niezadowoleni z nagłego anulowania programu RKV, który poprawiłby obecne, naziemne interceptory, wchodzące w skład naziemnego systemu obrony w środkowej fazie lotu (Midcourse) w Fort Greely na Alasce i w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Zamiast tego, Pentagon zdecydował się zacząć od podstaw nowy program rozwojowy Interceptora Następnej Generacji. Nie będzie on jednak gotowy wcześniej, niż w latach 30. XXI wieku, choć zdaniem dyrektora MDA możliwe byłoby wprowadzenie ich do służby do 2028 roku.

Wersja ustawy opracowana przez Komisję Sił Zbrojnych Senatu USA zawiera zapis, który nakłada na agencję wymóg opracowania tymczasowego interceptora dla systemu GMD. Zgodnie z założeniami, do 2026 roku, po rygorystycznym programie testowym, dostarczonych ma zostać 20 tego rodzaju interceptorów. Muszą one spełnić szereg wymagań minimalnych, jak np. posiadaćzdolność ocenymożliwości zniszczenia celu,zdolność do przeciwdziałania zaawansowanym środkomprzeciwdziałania,być możliwe do wyprodukowania i używaćdojrzałejtechnologii.

Wwersji ustawy opracowanej przez Izbę Reprezentantów nie ma wniosku o opracowanie interceptora, ale MDA mam.in.notyfikować komisje obronne Kongresu w ciągu tygodnia w razie jakichkolwiek zmian w wymaganiach dlaprogramu Interceptora Następnej Generacji. Kongres oczekuje też niezależnej oceny kosztów programu.

W kwietniu br. Pentagon opublikował zapytanie ofertowe dla programu NGI. Konkurentami są trzy zespoły: Lockheed Martin i Aerojet Rocketdyne; Boeing, General Atomics Electromagnetic Systems i Aerojet Rocketdyne oraz Northrop Grumman i Raytheon. Wszyscy czekają teraz na decyzję MDA, które dwa zespoły zostaną wybrane do rywalizacji ws. budowy interceptora.

Kongres zmuszateżMDA doprzerwania jejplanówws.przejścia na wielowarstwowy system obronyterytorium USA , który obejmowałby regionalne zdolności obrony przeciwrakietowej, które są już obecne wm arynarcew ojennej iwarmii,że by wzmocnić obronękraju przed rakietami międzykontynentalnymi.

MDA chceutworzyć wielo warstw owy systemobronnych, opierając się na systemietarczy antyrakietowejAegis, w szczególności na pociskach SM-3 Block IIA używanych wtymsystemie,a także nasystemie Aegis Ashore na Hawajach.O bejmowałby również systemTHAAD, w tym baterie rozlokowane w Korei Południowej i na Guam. Takie podejście do systemu obrony przeciwrakietowej miałoby na celu pozyskanie czasu, gdy Pentagon będzie szybko działał, żeby wprowadzić do służby nowe interceptory mające zastąpić starsze wersje, po anulowaniu programu RKV. Agencja przedstawiła jednak tylko nieliczne szczegóły ws. „podkładu” takiego systemu w swoim wniosku budżetowym na 2021 rok

Przeczytaj:  USA: kolejne fundusze na budowę bazy AEGIS Ashore w Redzikowie 

  defensenews.com   / Kresy.pl

FAKT.PL

Więcej postów