Premier blokuje środki na nagrody, ale nie w MON

Premier blokuje środki na nagrody, ale nie w MON

Pod koniec tygodnia premier Mateusz  Morawiecki podjął decyzję o  blokadzie w budżetówce do końca tego roku środków na dodatkowe wynagrodzenia, uposażenia  i nagrody roczne, a odzyskane w ten  sposób pieniądze mają być przeznaczone na walkę  z koronowirusem i zakup szczepionek.  Czy należy  się zatem pożegnać z tegoroczną „trzynastką” oraz  nagrodami uznaniowymi w służbach  mundurowych?  Niekoniecznie.

O decyzji  premiera  poinformował Tadeusz Kosiński, minister finansów  i polityki regionalnej   w  piśmie z 26 listopada br.  rozesłanym do  szefów resortów  i urzędów centralnych.  W tym dokumencie dostępnym w internecie  mowa jest o zablokowaniu planowanych wydatków budżetu państwa na 2020 rok.  Ustalono,  że powinna ona dotyczyć w „szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne”.  Zaoszczędzone środki mają być przeznaczone m.in. na zakup szczepionki i przeprowadzenie procesu szczepień,  a także na wsparcie  przedsiębiorstw, które w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa i obostrzeniami  sanitarnymi znalazły się  w trudnej sytuacji.

Tajemnicze koszty szczepień

Do tej pory rząd  nie ujawnił jakie  będą  koszty przeprowadzenia  operacji szczepień, które są zaplanowane najwcześniej w pierwszym kwartale  2021 r.  Będzie to  już nowy rok budżetowy i nowy limit wydatków.  Gromadzenie pieniędzy  już teraz świadczy o tym, że wchodzimy w  okres zaciskania pasa i szukania środków na realizację  pierwszego etapu szczepień. Dawki  mają pochodzić  nie tylko od koncernu Pfizer i BioNTech, ale także od ośmiu innych firm, które również bardzo intensywnie pracują nad szczepionką.  Jest to możliwe dzięki temu, że w sierpniu Polska przystąpiła do unijnego porozumienia w sprawie szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.  Inna sprawa, ilu Polaków będzie chciało się zaszczepić, zwłaszcza że w przypadku medykamentu Pfizer i BioNTech konieczne jest przyjęcie  dwóch dawek w odstępie trzech tygodni, aby  uzyskać 90-procentową odporność.  W dodatku, według badania UCE RESEARCH i SYNO Poland, tylko czterech na dziesięciu Polaków zamierza zaszczepić się przeciwko COVID-19 w momencie dostępności preparatu. Przeciwników tego rozwiązania jest tylko o ponad 2 proc. mniej. Większość mężczyzn deklaruje chęć skorzystania ze szczepionki. W pierwszej kolejności skierowane  do personelu medycznego i osób starszych o kampanii promocyjnej. Ani tym bardziej  o wydatkach, w tym również logistycznych  tego przedsięwzięcia.

Czy zatem zakup szczepionek ma być sfinansowany  m.in. z zablokowanych środków na tegoroczne nagrody roczne, które są wypłacane w przyszłym roku? Jest to jedna dwunasta  uposażenia  rocznego żołnierza zawodowego lub funkcjonariusza.

Trzynastka nie jest zagrożona  

Jak zapewniła na Twitterze rzecznik prasowy ministra finansów Iwona Prószyńska, ich wypłata „nie jest zagrożona”. Za to ograniczone mają  być   wypłaty  nagród  i premii  w zakresie niewymaganym  przepisami prawa.  Z tego wyjaśnienia  wynika, że wojskowym będą wypłacone nagrody  uznaniowe, które, 27 listopada podpisał szef MON w kolejnej nowelizacji  tegorocznej decyzji  budżetowej (nr 188).  Chodzi o fundusz nagród  i zapomóg dla żołnierzy zawodowych, który od 28 października  br.  (poprzedniej decyzji  ministra obrony nr 162 ) spęczniał o 2,8  mln zł  ( do 102 mln zł, w tym  prawie 15 mln zł  stanowią zapomogi. 

Od 14 lutego br., czyli  podpisania  przez  szefa MON decyzji budżetowej, fundusz na nagrody uznaniowe  w resorcie obrony narodowej zwiększył się z  ponad 60 mln zł do ponad 87  mln zł, czyli  prawie o połowę. Ten przyrost  jest i tak znacznie mniejszy niż w poprzednim roku.    Zwraca uwagę błyskawiczny  termin  podpisania  decyzji, opublikowania  w Dzienniku Urzędowym MON  oraz wejścia  w życie (  tego samego dnia – 27 listopada ). Świadczy to o nadzwyczajnym pośpiechu, by stosunkowo wąskie  grono żołnierzy otrzymało  nagrody  uznaniowe, jeszcze przed oficjalnym  rozesłaniem pisma  przez  ministra  finansów.

Gdzie mogą być oszczędności?

 Resort  finansów wyjaśnia, że  chodzi o środki, które  budżetówka, w tym również formacje mundurowe mogą zaoszczędzić  na wakatach  czy zwolnieniach lekarskich.  Nie jest tajemnicą, że  np. Policja nie wykorzysta w tym roku pieniędzy, przewidzianych na zapełnienie prawie siedem  tysięcy etatów. Do tej pory  oszczędności były przeznaczane na nagrody finansowe „za wzorowe wykonywanie zadań służbowych, wykazywane w służbie męstwo i inicjatywę oraz pełnienie służby w trudnych warunkach” oraz „za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie policjantów przebywających na zwolnieniach lekarskich”.  Ponadto środki niewypłacone funkcjonariuszowi przebywającemu na L-4 zasilały fundusz nagród  dla osób, które go zastępowały.  Ponieważ jednak w przyszłym roku tego funduszu także nie będzie,  pojawią się oszczędności w ramach środków przeznaczanych na uposażenia. Sytuacja ta jest analogiczna we wszystkich formacjach mundurowych, w tym również w wojsku.

Jak wynika  z przyjętej  przez Sejm (ale nie przez Senat) ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021,  nie będzie tworzony fundusz na nagrody uznaniowe i zapomogi. Zgodnie z  art. 39,  mogą  być za to „przyznane nagrody uznaniowe dla żołnierzy zawodowych w ramach środków posiadanych na uposażenia  kadry zawodowej w sposób ustalony przez szefa MON”.  Ponadto w przyszłym roku będzie tworzony fundusz na zapomogi dla  kadry zawodowej w wysokości 0,25 proc. planowanych na rok 2021 środków na uposażenia żołnierzy zawodowych. W 2020 r. było to prawie 15  mln zł.

W tym roku  jest prawdopodobne, że żołnierze lub funkcjonariusze  nie otrzymają dodatkowych nagród, które w wielu jednostkach zostały zaplanowane lub będą one niższe niż pierwotnie zakładano. Jaki los spotka mundurowe nagrody przekonamy się niebawem, bowiem jak zaznacza Prószyńska „decyzje w tym zakresie każdorazowo podejmują dysponenci poszczególnych części budżetowych”.

portal-mundurowy.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*