Holandia podjęła radykalne kroki ws. Polski. Rząd PiS odczuje skutki weta

Holandia podjęła radykalne kroki ws. Polski. Rząd PiS odczuje skutki weta

Deputowani z holenderskiej Izby Reprezentantów mają głosować nad uchwałą, która zobowiąże ich rząd do złożenia wobec Polski skargi międzynarodowej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O sprawie informuje Onet.

Holenderska Izba Reprezentantów ma zająć się projektem dotyczącym Polski we wtorek 1 grudnia. W dokumencie zwrócono uwagę m.in. na upolitycznienie procesu mianowania sędziów czy postępowania dyscyplinarne wobec nich. Podpisało się pod nim dwóch posłów z koalicji rządzącej oraz poseł Zielonych.

Projekt, którym zajmą się Holendrzy skomentował dla Onetu Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Moje źródła w Holandii wskazują, że taki dokument mógł powstać wyłącznie za wiedzą i akceptacją holenderskiego rządu – podkreślił.
Jeśli deputowani ten projekt przyjmą, tym samym zobowiążą holenderski rząd do złożenia wobec Polski skargi międzynarodowej do TSUE, „za naruszenie obowiązków wynikających z unijnych traktatów”.

Weto Polski i Węgier ws. budżetu UE

Dodajmy, że działania holenderskich polityków związane są z decyzją Polski ws. budżetu UE, który ma być powiązany w praworządnością. Rząd PiS nie chce się na to zgodzić i już wcześniej zapowiedział weto. Podobną decyzję podjęły Węgry.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen napisała kilka dni temu do Mateusza Morawieckiego list, w którym broniła mechanizmu praworządności przy budżecie UE. Jej zdaniem jest on wyważony, obiektywny i zgodny z ustaleniami lipcowego szczytu.
Szef polskiego rządu miał jej odpowiedzieć, że Polska nadal jest gotowa zawetować budżet UE, tak jak wcześniej zapowiedziała na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich.
natemat.pl
Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*