PSL chce bardziej prounijnej koalicji z PiS

Krytykując weto Polski na arenie UE, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponował Jarosławowi Kaczyńskiemu poparcie w parlamencie.

Występując w programie telewizji Polsat News poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski zinterpretował weto Polski wobec planów powiązania wypłat z kolejnego budżetu Unii Europejskiej z ocenianą przez eurokratów prawa uchwalanego przez państwa członkowskie jako grę „życiem i zdrowiem Polaków” oraz „przyszłością Polski”. Zgorzelski uznał, że stanowisko takie zostało przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zajęte pod wpływem jednej z partii satelickich – Solidarnej Polski.

„Apeluję do pana premiera Morawieckiego: niech się pan nie ogląda na tą 18 posłów Solidarnej Polski” – powiedział Zgorzelski proponując – „Niech pan weźmie pod uwagę, że posłowie PSL, ja dziś to deklaruję, kiedy przyjdzie moment, że parlamenty krajowe będą musiały ratyfikować fundusz odbudowy, kiedy będzie pan potrzebował większości, posłowie PSL podniosą za tym rękę.”

Polityk ludowców podkreślił sprzeciw swojej partii wobec wetowania mechanizmu ograniczenia niezależności Polski w stanowieniu prawa krajowego – „Kładziemy ofertę na stole. Panie premierze Morawiecki, nie musi pan wetować, nie musi się pan bać, że nie będzie większości. PSL daje panu większość, żeby pan ratyfikował fundusz odbudowy, żeby nie siedział pan w oślej ławce, tylko przy stoliku decyzyjnym, bo PSL jest partią odpowiedzialną za Polskę.”

Komisja Europejska    od trzech lat kontestuje reformy wymiaru sprawiedliwości przeprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości   uważając jest za naruszające zasady demokratycznego państwa prawa. Celem podobnego postępowania eurokratów są również Węgry.

W ostatnim okresie eurokraci, Parlament Europejski i Niemcy chcą wprowadzenia wraz z budżetem UE na lata 2021-2027 mechanizmu wiążącego wypłaty z niego z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa. Polska i  Węgry   zablokowały prace nad budżetem domagając się rezygnacji z tego mechanizmu.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*