Prozachodnia kandydatka zwyciężyła w wyborach prezydenckich w Mołdawii

Prozachodnia kandydatka zwyciężyła w wyborach prezydenckich w Mołdawii

Wyborów prezydenckich w Mołdawii wskazują, że nowym prezydentem tego kraju zostanie była premier Maia Sandu.

W niedzielę 16 listopada w Mołdawii odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzyli się urzędujący prezydent Igor Dodon oraz była premier, szefowa Partii Działania i Solidarności (PAS) Maia Sandu. Jak wynika z uaktualnianych na bieżąco danych publikowanych na stronie internetowej mołdawskiej centralnej komisji wyborczej, po przeliczeniu 99,95 proc. oddanych głosów Maia Sandu prowadzi z wynikiem 57,74 proc. (942 694 oddanych głosów). Na jej rywala, prorosyjskiego prezydenta Igora Dodona głosowało 42,26 proc. (690 061 wyborców).

Centralnej komisji wyborczej pozostały do policzenia tylko głosy z jednego ze 139 zagranicznych obwodów wyborczych. Głosy w kraju zostały już policzone.

Maia Sandu to ekonomistka Banku Światowego, była minister edukacji w rządzie Vlada Filata oraz była premier Mołdawii od czerwca do listopada 2019 roku. Charakteryzowana jako prozachodnia i proeuropejska, Maia Sandu prowadziła kampanię pod hasłem budowania „europejskiej Mołdawii” bez oligarchów i korupcji.

 KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*