Koronawirus „przełożył” kongres PiS. Czy możliwa jest zmiana na stanowisku prezesa?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przesunął kongres wyborczy PiS do czasu „zmniejszenia zagrożenia pandemią koronawirusa”. Kiedy odbędzie się zjazd? I czy dojdzie do zmiany na stanowisku szefa PiS? – To demokratyczny wybór. Każdy ma prawo się zgłosić, zebrać podpisy. Nie wiem jednak, czy będą chętni – mówi Faktowi europoseł PiS i członek Komitetu Politycznego Krzysztof Jurgiel.

– Spodziewam się, że najbliższym czasie kongresu nie będzie – mówi nam rzecznik rządu Piotr Mueller, ale po szczegółowe informacje odsyła do rzeczniczki PiS poseł Anity Czerwińskiej, która jednak nie odpowiedziała na nasze próby kontaktu.

Przypomnijmy, że kongres, podczas którego miały zostać wybrane władze ugrupowania na nową kadencję: szef partii, Rada Polityczna, sąd koleżeński oraz krajowa komisja rewizyjna, miał pierwotnie odbyć się 7 listopada. 26 października Jarosław Kaczyński zdecydował jednak, że ze względu na sytuację epidemiczną, odbędzie się on w innym terminie. Prezes PiS nie przewiduje zdalnej formuły kongresu a  spotkanie delegatów musi się odbyć w tradycyjnej „stacjonarnej” formie, o czym poinformował 30 października szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

– Kongres zapewne odbędzie się dopiero na początku przyszłego roku. Decyzja co do konkretnego terminu zostanie podjęta po ustabilizowaniu się sytuacji związane z koronawirusem – zaznaczył Sobolewski. Czy rozważany jest już jakiś termin? 

– Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna. Kongres musi być bezpośredni, więc najważniejsze jest bezpieczeństwo delegatów, którzy muszą się zebrać, by wybrać władze partii – mówi Faktowi członek Komitetu Politycznego PiS Krzysztof Jurgiel.

Jurgiel pytany przez Fakt mówi, że na kongresie najpewniej nie dojdzie do zmiany wiceprezesów partii. – Wedle dotychczasowego statutu partii wiceprezesów wybiera Rada Polityczna, w skład której wchodzą posłowie i senatorowie i około stu wybranych na kongresie członków, a nie odbywa się to na zjeździe. Mają być zmiany statutowe, ale nie wiem jakie. Rada Statutowa działa i je przedstawi  – słyszymy.

Czy możliwa jest zmiana na stanowisku prezesa? – To demokratyczny wybór. Każdy ma prawo się zgłosić, zebrać podpisy. Nie wiem, czy będą chętni – mówi nam.

W skład Rady Politycznej PiS, która ma zostać wybrana podczas kongresu, wchodzi: 119 członków partii wybranych przez kongres, a także prezesi zarządów okręgowych oraz posłowie, senatorowie i eurodeputowani, będący członkami PiS.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki na początku sierpnia podczas wyjazdowego posiedzenia klubu, zapowiadając kongres partii, zaprzeczał jakoby na kongresie, mogło dojść do zmiany prezesa PiS. 

Kaczyński pytany w połowie lipca o pojawiające się wówczas plotki, iż rozważa rezygnację z ponownego ubiegania się o funkcję prezesa, odparł: – Mogę powiedzieć jedno: generalnie uważam, że polityką powinni się zajmować ludzie do pewnej granicy wieku. Gdzie ona przebiega, to zawsze jest kwestia indywidualna. 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Więcej postów